ההזנחה במערך בריאות הנפש: שביתת אזהרה והפגנה בבית החולים גהה בפתח תקווה

עובדי המרכז לבריאות הנפש גהה בפתח תקווה הפגינו אתמול (ראשון) במחאה על הזנחת מערך בריאות הנפש, ושיבשו את הפעילות השוטפת. במסגרת מחאת העובדים, הטיפולים במרפאות האמבולטוריות נעצרו. בהפגנה שנערכה בשער בית החולים השתתפו פסיכיאטרים, מנהלי ומנהלות מחלקה, אחים, אחיות ועובדים נוספים. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "יש חולים, אין רופאים" ו"במחלקה צפופה אין החלמה".

מפגינים, אתמול, בפתח בית החולים גהה בפתח תקווה (צילום: הר"י)

 

המחאה התקיימה כחלק ממאבק "פיקוח נפש" שמובילה ההסתדרות הרפואית (הר"י) בדרישה לשינוי יסודי במערך בריאות הנפש הציבורי בבתי החולים ובקהילה. הדרישות העיקריות של "פיקוח נפש" הן הגדלת כלל כוח האדם בבתי החולים בהתאם למתווה מוסכם, הקטנת מספר המאושפזים במחלקות כדי למנוע אשפוז בתנאי צפיפות, תקצוב מאבטחים בכל מחלקה ומרפאה שבה פועל השירות הפסיכיאטרי, קידום תקנון מיונים ומחלקות שפועלות כיום ללא מקורות תקציבים וסובלות ממצוקה מתמדת, גיוס פסיכיאטרים למערכת הבריאות הציבורית כדי לצמצם למינימום את זמני ההמתנה לשירות פסיכיאטרי ואימוץ וועדת האיכות בפסיכיאטריה (וועדת מלמד) על ידי משרד הבריאות כתוכנית חומש למערך רפואת הנפש.

לדברי יו"ר ועד עובדי גהה, זקין מירזאיב, בתי החולים הפסיכיאטריים "עומדים מתחת לכל תקן מינימלי שיש למחיה. בבתי כלא יש מרחב מחיה גדול יותר מאשר בבתי חולים פסיכיאטריים. לא יתכן שבחדר שהתקן שלו לא עולה על שני מטופלים, ישכבו חמישה-שישה אנשים. זה תת רמה טיפולית בכל קנה מידה. מעל קיבולת מסוימת של מספר חולים אי אפשר כבר לטפל. אותו אדם שלא התקבל במרפאה או במיון בזמן סביר, נקבל אותו מאוחר יותר סוער, אלים, תוקפן. חייבים לעצור את כדור השלג הזה. אנחנו לא מוכנים להיות הבייביסיטרים של החולים, אנחנו רוצים לטפל בהם בכבוד. חשוב שיגיעו שרים ויראו את המצב בשטח, שחולה ישן על חולה".