הבחירות לפרלמנט האירופי ב-27 מדינות האיחוד: החגיגה בממסד הישראלי הייתה מוקדמת

"בגרמניה, צרפת, איטליה, פולין ואפילו בספרד, הימין הוכרז כמנצח הגדול של הבחירות, כאשר רבים מתושבי אירופה הצביעו למפלגות הימין בעקבות משבר ההגירה הפוקד את היבשת" – סיכם "ישראל היום" (10.6) בשמחה גלויה את התוצאות בבחירות לפרלמנט האירופי. אלה נערכו בין 6 ל-9 ביוני ב-27 מדינות ברחבי היבשת.

ב"ידיעות אחרונות" של אותו יום אף הוסיפו: "המפלגות הלאומניות התחזקו משמעותית בבחירות לפרלמנט האירופי, ויגדילו את השפעתן על מדיניות האיחוד – בפרט בנושא המהגרים. המנצחות הגדולות: ראש ממשלת איטליה ג'ורג'ה מלוני ומנהיגת הימין הקיצוני בצרפת, מארין לה פן".

בעקבות כותרות אלה, פוליטיקאים בימין הישראלי הביעו  אף הם שביעות  רצון  מ"התחזקות הימין הקיצוני באירופה". הרי אין ידידים נאמנים יותר לישראל הכובשת את השטחים הפלסטיניים והמנהלת מלחמה עקובה מדם ברצועת עזה מאשר ניאו-פשיסטים ואנשי הימין הקיצוני באירופה.

הישגים לשמאל

בעת כתיבת שורות אלה, טרם פורסמו התוצאות הסופיות והרשמיות בבחירות לפרלמנט האירופי. אך מהנתונים שפורסמו במדינות שונות עולה תמונה שונה מזו שהשתקפה בכותרות בישראל. אמנם נרשם גידול קטן בתמיכה בימין, אבל בעיון בתוצאות הלא-סופיות שפירסם הפרלמנט עצמו בולטת העובדה, שלאו דווקא הנושאים הכלל-אירופיים הם שהעסיקו את 450 מיליון אזרחי אירופה.

במילים אחרות: סדר יומן ומצען של המפלגות השונות בהתמודדותן במסגרת האירופית הושפעו בראש ובראשונה מהמצב הפוליטי בכל אחת מ-27 המדינות. כך, חוסר שביעות הרצון מממשלת מקרון הניאו-ליברלית תורגם להצבעת מחאה, בה זכה הימין הקיצוני של לה פן  ב-31% מהקולות ואילו כל מפלגות השמאל (שרצו בנפרד) – ב-31.5%. עם הודעת הנשיא עמנואל מקרון על הקדמת הבחירות הכלליות לסוף החודש, התאחדו מפלגות השמאל במסגרת "החזית העממית החדשה". על פי סקרים בצרפת (16.6), מוביל הימין הקיצוני עם 31% מהקולות ואילו השמאל זוכה ב-29%. בסקר השני הפער היה קטן אף יותר: 29.5% ו-28.5% בהתאמה. משני הסקרים עולה כי רשימתו של מקרון זוכה רק ב-18% מהקולות.

ביוון הכפילו הקומוניסטים את כוחם בפרלמנט האירופי וזכו ב-10% מקולות הבוחרים. אבל נציגיהם אינם לוקחים חלק בסיעת השמאל, לה שותפה מרבית המפלגות הקומוניסטיות באירופה המיוצגות בפרלמנט. סיעת השמאל, השביעית בגודלה, השיגה 39 חברי פרלמנט לאחר שאיבדה מושב אחד. באיטליה, המפלגה הדמוקרטית בהנהגת חברת פרלמנט שמאלית, אלי שליין (שהוריה ישראלים), הגדילה את כוחה וזכתה ב-21 מושבים, בעוד שלמפלגת השלטון הימנית-קיצונית 24 מושבים. בבלגיה, הכפילה מפלגת העובדים המרקסיסטית את ייצוגה. עם פרסום התוצאות הרשמיות בעוד כשבוע, ניתן יהיה להסיק מסקנות סופיות על אודות "הניצחון הסוחף של הימין"… שלא היה.

מהכלא בבודפשט לפרלמנט בבריסל

אילריה סאליס האיטלקייה היא אחת מחברי הפרלמנט האירופי השמאליים החדשים. היא נמנית עם כתריסר צעירים שהצטרפו לסיעת השמאל. אבל למורה (בת 39) מהעיר מונזה שבקרבת מילאנו סיפור מיוחד: עד לפני כשבוע הייתה סאליס עצורה בבית כלא בבודפשט, בירת הונגריה.

מה למורה איטלקייה ולבית כלא הונגרי? סאליס השתתפה אשתקד בהפגנה אנטי-פשיסטית אירופית שנערכה סמוך לעצרת ניאו-נאצית בבודפשט. "אילריה בת למשפחה אנטי-פשיסטית מזה דורות. לכן היה טבעי שתפגין נגד הניאו-נאצים בהונגריה הרחוקה", סיפר אביה לעיתונאים ברומא. אך המפגינים האנטי-פשיסטים הותקפו בידי ניאו-נאצים, וכמקובל בהונגריה, אלה שנעצרו היו דווקא אנשי השמאל.

במקרה של סאליס דרשה התביעה לדון אותה ל-11 שנות מאסר בגין "תקיפה חמורה" ו"השתייכות לארגון טרור". יותר משנה המתינה המורה למשפטה בבית הכלא. אלא שראשי "הברית האדומה-ירוקה" בארצה החליטו להעמיד אותה בראש רשימת המועמדים לפרלמנט האירופי בתקווה שתבחר וכך תחייב חסינותה הפרלמנטרית לשחררה מהמעצר. הברית האדומה-ירוקה באיטליה אכן זכתה ב-7% מהקולות, המורה שוחררה מהמעצר, שבה לביתה במוזה והשבוע התייצבה במשכן הפרלמנט האירופי בבריסל.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/126957