האגודה לזכויות האזרח דורשת להפסיק אלימות משטרתית כלפי עיתונאים במהלך עבודתם

האגודה לזכויות האזרח פנתה בשבוע שעבר ליועצת המשפטית לממשלה, למפכ"ל המשטרה וליועץ המשפטי למשטרה, בעניין התנהלות המשטרה כלפי עיתונאים וביחס לעבודת הסיקור העיתונאי. בפנייה, שכתבו עו"ד ניצן אילני ורכזת חופש המחאה סיון תהל, צוין כי בתקופה האחרונה המשטרה מונעת שוב ושוב מעיתונאים לסקר אירועים שונים, לעיתים תוך שימוש בכוח, אלימות קשה או מעצרי שווא, ובמקרים מסוימים היא אינה מעניקה להם הגנה כאשר הם מותקפים. לפנייה צורפו עדויות רבות, הן מאירועי "מצעד הדגלים" בירושלים והן מאירועי פיזור הפגנות ומעצרי מפגינים ברחבי הארץ.

בנוסף לפגיעה הפיזית בעיתונאים ולאי ההגנה המשטרתית עליהם, "ההתנהלות המשטרתית הפסולה פוגעת באופן בלתי מידתי בחופש הביטוי והסיקור העיתונאי ובזכות הציבור לדעת, והיא אף מנוגדת לנהלי המשטרה. כן התרענו על כך שפגיעה בחופש העיתונות מהווה שלב מרכזי בתהליכי השחיקה הדמוקרטיים שעוברים על החברה הישראלית".

האגודה דורשת "להנחות בדחיפות את כלל השוטרים לפעול בהתאם לנהלים ולהימנע מהגבלת חופש הביטוי והסיקור העיתונאי במרחב הציבורי, אלא במקרים חריגים בלבד ולפרק הזמן המינימלי הנדרש. כן ביקשנו לקבוע בנהלים, או להבהיר באמצעות הנחייה בכתב, את החובה לפעול להגנה על עיתונאים מפני התנכלות ואלימות ואת האיסור לנקוט כלפיהם באלימות, ולפעול לחקירת האירועים שפורטו בפנייתנו".

יצוין שבסוף מאי נרשם ניצחון חשוב לצלם העיתונות רמי ח'טיב שהוכה על ידי שוטרים. הצלם, חבר ארגון העיתונאים והעיתונאיות, נפל לפני שנתיים קורבן לאלימות משטרתית מחרידה. שישה שוטרים החלו להכות אותו בלי שום סיבה, בזמן שביצע את עבודתו. הם שברו את ידו וגרמו לו לחבלות נוספות. המשטרה הסכימה לפצות את ח'טיב ב-20 אלף שקל.

במקביל להליך האזרחי, פתחה מח"ש בחקירת האירוע – והחליטה באופן תמוה לסגור את התיק, למרות שהתקרית האלימה תועדה על ידי עוברים ושבים. ארגון העיתונאים הגיש ערר על ההחלטה הפסולה – ולשמחתנו התיק נפתח מחדש. הפגיעה האלימה ברמי – ובעיתונאים אחרים – פוגעת בחופש העיתונות ובדמוקרטיה. מארגון העיתונאים נמסר "נמשיך להיאבק בכל דרך חוקית, על מנת למנוע מכוחות הביטחון לנקוט באלימות פסולה ושרירותית נגד עיתונאים שמבצעים את עבודתם במסירות. אנחנו קוראים לכל עיתונאי או עיתונאית שנפגעו מאלימות משטרתית לפנות אלינו, על מנת שנוכל לסייע לכם ולהעניק לכם ייצוג משפטי".

על פי מדד חופש העיתונות העולמי שפרסם בחודש שעבר הארגון הבינלאומי "עיתונאים ללא גבולות" ישראל במקום ה-97. מדובר על ירידה של 11 מקומות לעומת המדד שפורסם בשנה שעבה. מארגון העיתונאים נמסר כי "העיתונאים והעיתונות בישראל מתמודדים עם מציאות כאוטית, עם התקפות בלתי פוסקות, וניסיונות לערער על עצמאותם מצב הבא לידי ביטוי במדד חופש העיתונות של 'עיתונאים ללא גבולות'".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/129181/