דניאל חדואה – ראש עיר הקומוניסטי בצ'ילה שנשלח לכלא בגלל שרצה להיטיב עם העניים

שיפור חיי התושבים העניים עדיין נחשב בצ'ילה פשע.  דניאל חדואה, ראש העירייה המקומית של רובע רקולטה בסנטיאגו, ממוצא פלסטיני, פעיל מרכזי במפלגה הקומוניסטית הצ׳יליאנית, יעמוד לכן למשפט באשמת שוחד והפרת אמונים. חדואה מכהן כראש העירייה המקומית של רקולטה כבר 12 שנה. זו הקדנציה השלישית שלו ולפי החוק – האחרונה בתפקיד. ברקולטה חיים כ-200 אלף תושבים, רובם בעוני. הנגישות שלהם למוצרים ולשירותים כגון מגורים ראויים, חינוך, תרופות וספרים ועוד אינה מובנת מאליה.

כזכור, צ'ילה הייתה המעבדה הראשונה להשלטת הדגם הכלכלי-חברתי של הקפיטליזם הניאו-ליברלי בשנות ה-70 של המאה שעברה. מהלך זה בוצע באמצעות הדיקטטורה הצבאית העקובה מדם של הקלגס אוגוסטו פינושה ושותפיו בארצות-הברית.

מסתבר כי ההיגיון המסדר של המדיניות הקפיטליסטית לא השתנה הרבה, ויש אומרים שאפילו השתכלל. 35 שנות דמוקרטיה וממשלות ״מרכז-שמאל״ לא עשו דבר כדי לשנות את צ'ילה. אפילו הממשלה ״הכי שמאלית מאז ממשלתו של הנשיא סלבדור איינדה״ והנשיא הצעיר גבריאל בוריץ׳ אינם מובילים שינוי. התקוות של רבים, כי בוריץ' ינקוט עמדות תקיפות נגד הירושה השלילית והכה מושרשת של פינושה, התפוגגו מהר מאוד. הצ׳יליאנים נאלצים להתרגל למציאות בה יש להם ממשלה חלשה ונשיא חלש עוד יותר.

קידם מדיניות רווחה יוצאת דופן

במציאות זו, בולטת תרומתו של ראש העירייה המקומית חדואה, שקידם מדיניות רווחה מרחיקת לכת לשיפור תנאי החיים של התושבים. דוגמאות לכך: הקמת ״בית המרקחת העממי״, בו ניתן לרכוש תרופות במחיר הוגן (תרופות הן עסק ריווחי ביותר במדינה בה כמעט שאין פיקוח על המחירים), ו״חנות הספרים העממית״. חדואה אף ייסד  חברת נדל״ן עממית, שבאמצעותה מתאפשר לתושבי השכונה לרכוש דירה (אפשרות שאין לצ'יליאנים רבים). בחסות העירייה המקומית, הגישה של התושבים למוצרים ולשירותים בסיסיים, שהעוני והסדר החברתי מונעים מהם, הפכה מציאות.

בתי המרקחת העממיים הפכו מוסד ששמו הולך לפניו. ב-140 עיריות  מקומיות נוספות בתחומי סנטיאגו וברחבי המדינה העתיקו אותו בצורה זו או אחרת. הוקמה אפילו חברה ארצית של בתי מרקחת עממיים, שאיגדה את כל העיריות המקומיות שהחליטו להקימן. זאת כדי לתאם ביניהן ולהשיג תרופות נוספות ובמחירים זולים יותר לטובת התושבים. כדי שהחברה הארצית תהיה מוסד שיתופי המתנהל בשקיפות, הנשיאים שלה התחלפו תכופות. דניאל חדואה היה אחד מהם. אולם למרות הרצון הטוב, כחלוף שבע שנים נקלעה החברה לגירעון ופשטה את הרגל. זאת למרות שבתי מרקחת עממיים ממשיכים לפעול בעיריות מקומיות רבות.

פרקליטות המדינה של צ'ילה טוענת, שבתקופת נשיאותו בתאגיד השיתופי, הציע חדואה שוחד לספקים, הונה את המדינה ואף ניהל אותו "בצורה לא הוגנת". הוא הועמד לדין, ולפני שבוע החל השימוע בבית המשפט. לאחר הצגת הטיעונים של פרקליטות המדינה ושל צוות ההגנה של חדואה, החליטה השופטת להטיל על ראש העירייה המקומית הפופולרי מעצר עד תום החקירה, כארבעה חודשים, שכן ״יש חשש שימשיך בשלו כראש העירייה המקומית רקולטה ובכך הוא מהווה סכנה לציבור״.

אינטרס של הימין

הפרשה מבטאת את הלחץ של הימין הצ׳יליאני ושל העוצמה הכלכלית שהוא מייצג. שהרי מי שהכי נפגע מפעילות המוסדות העממיים ברקולטה, שחדואה העמיד לרשות התושבים, הם בעלי ההון השולטים בייצור התרופות, המו"לים הגדולים וכרישי הנדל״ן. גם התזמון של המהלך אינו מקרי: בדצמבר האחרון יסיימו חדואה ושאר ראשי העיריות המקומיות את כהונתם וייערכו בחירות.

עצוב להיווכח, כי חמישים שנה לאחר ההפיכה הצבאית של הגנרל פינושה נגד הנשיא הסוציאליסטי סלבדור איינדה והרפורמות המהפכניות שהנהיג, עדיין בכוחה של האליטה הכלכלית הצ׳יליאנית, בשיתוף מוסדות המדינה, לקדם את האינטרסים הכלכליים הצרים שלה. באמצעות מערכת המשפט, מתמידה האליטה לפגוע במגוון דרכים בעשייה למען צדק חברתי. הנשיא איינדה שילם בחייו על הניסיון שהוביל למען שיפור חייו של העם הצ׳יליאני. דניאל חדואה משלם, בינתיים, בחירותו ובשמו הטוב בגין אותו "פשע".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/102608