דיון מיוחד בפגרה על הקטל בענף הבנייה: מספר ההרוגים עלול לגדול עד סוף השנה

ועדת העבודה והרווחה התכנסה הבוקר (חמישי) לדיון מיוחד בפגרה על הקטל הגובר בענף הבנייה. בחודש אוגוסט האחרון נהרגו שישה עובדים ונפצעו באורח קשה תשעהיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אף הודיע לראש הממשלה נתניהו כי במידה והמדינה לא תנקוט באמצעים מיידיים לבלימת התופעה, יוכרז בנושא סכסוך עבודה כללי במשק לאחר החגים. לאורך השנה האחרונה נהרגו 30 עובדים, עליה של כ-30% לעומת תקופה זו בשנה שעברה. בנוסף, נהרגו שני עוברי אורח.

ראש מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במינהל העבודה, ארז מימון, מסר הבוקר בוועדה נתוני מדו"ח על תאונות העבודה בענף הבניין ואמר כי "במשך 20 שנה לא התווסף תקן של מפקח אחד, אבל היתה עלייה של יותר מ-80% בהיקפי הבנייה". לדבריו במחצית האשונה של השנה, מינואר ועד יולי, נהרגו 40 עובדים במקום עבודתם. יש לציין כי לא פורסמו עדיין נתוני המינהל לסוף שנת 2017

עשרה בני אדם נוספים מתו מגורמים אשר משרד העבודה אינו מגדיר תחת אחריותו, ביניהם: אירוע לבבי, אובדנות, תאונת דרכים בדרך אל העבודה, אירוע שריפה, וגם "אירוע כשל שמקורו במקום עבודה ושגרם לפגיעה באדם מחוץ למקום העבודה" – בהם שני הרוגים, עוברי אורח, שנהרגו בתוצאה מתאונות בענף הבנייה.

לפי הנתונים חלה עליה משמעותית של 46% במספר התאונות הקטלניות בענף הבינוי בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2017. בהשוואה לתקופה ינואריוני 2016 מדובר בעלייה של 19% בתאונות הקטלניות בענף.

 2018-09-13_200427

במינהל מציינים כי בהתבסס על נתוני השנים האחרונות ובניגוד להערכות מוקדמות, היקפי תאונות העבודה הקטלניים בשנת 2018, ובפרט התאונות בענף הבנייה ובענפי השירותים והמסחר, צפויים להיות גבוהים מהממוצעים החמש שנתיים. לפי נתוני "הקבוצה למאבק בתאונות הבנייה" שהוגשו לוועדת העבודה והרווחה, רק בחודשים יוליאוגוסט נהרגו רק בענף הבנייה 10 עובדים.

בקבוצה מציינים כי אכן מתחילת השנה חלה עלייה משמעותית במספר ההרוגים באתרי הבנייה לעומת פרק הזמן המקביל אשתקד, מגמה שהלכה והחריפה במחצית השנייה של תקופה זו. וזאת, כאשר עוד קודם לעלייה זו שיעורי ההרוגים היו גבוהים פי כמה מאלה מאשר במדינות אירופה. "נתונים אלה מצביעים על משבר חמור במצב בטיחות העובדים מכפי שנראה היה בסוף שנת 2017 – במהלכה הסתמנה ירידה במספר ההרוגים באתרי הבנייה ביחס לשנת 2016 (35 הרוגים לעומת 50 הרוגים) – שכן הם מצביעים על כך שלא זו בלבד שאיננו מצויים במגמת שיפור משמעותי כנדרש אלא אנו נתונים בהתדרדרות נוספת".

ח"כ דב חנין (חד"ש הרשימה המשותפת) אמר בישיבה "אנחנו מצויים במצב חירום, ומחויבים לנקוט באופן מידי במספר צעדים: עלינו לאמץ את התקן האירופי לפיגומים, להגדיל מאוד את מספר הפקחים. לפתוח קו חם לתלונות. ולהרחיב את סמכויות עצירת הבניה בעקבות הפרות בטיחות חוזרות". ח"כ חנין הביע תמיכה בהצהרת יו"ר ההסתדרות לפיה "אם הממשלה לא תנקוט בשורה של צעדים על מנת להגדיל הבטיחות בענף הבניה, תוכרז שביתה כללית במשק לאחר החגים".