דורשות העלאת התעריף: מטפלות המשפחתונים יפגינו מול ביתו של לפיד וביום חמישי ישבתו

איגוד מטפלות המשפחתונים בכוח לעובדים יקיים שביתת אזהרה ביום חמישי הקרוב, ה-1 בספטמבר בהמשך, אם לא יחול שינוי, יתקיימו ימי שביתה נוספים. כ-4 אלף המטפלות המחנכות מוחות על כך שהעלאת התעריף שהובטח, ייתן לכל מטפלת בממוצע תוספת של 60 שקל בממוצע בחודש, ולמרבה האבסורד מאות רבות מהן אף יפסידו 150 שקל לחודש.

משפחתונים המפוקחים של משרד הכלכלה מבטיחים לכ-40 אלף הורים מסגרת מפוקחת ומסובסדת בהתאם ליכולת השתכרותם. בכל משפחתון, הפועל מביתן של המטפלות, עד חמישה פעוטות בגיל שלושה חודשים עד שלוש שנים. למרות חשיבותן סובלות המטפלות ממעמד ייחודי בשוק העבודה. הן אינן עצמאיות ואינן שכירות. הן מוגדרות על-ידי המדינה כ"עצמאיות" על אף שאין ממד אחד של עצמאות בעבודתן.

תנאי עבודתן מוכתבים באופן נוקשה על ידי המדינה: שעות העבודה (כ-11 שעות ביום), ימי החופשה, עשרות נהלי העבודה, השכר (נמוך משכר מינימום לשעה, ונאסר עליהן להעלותו אף בשקל אחד) ועוד. מנגד, הן לא מקבלות זכויות כשכירות – ללא תלוש שכר או תנאים סוציאליים בסיסיים. בשל תנאי העסקתן עתר איגוד מטפלות המשפחתונים בכוח לעובדים לבג"ץ.

ביום חמישי האחרון, לבקשת איגוד מטפלות המשפחתונים בכוח לעובדים, פנו כמחצית מחברי ועדת הכספים של הכנסת, ובהם חברי הכנסת של הרשימה המשותפת עופר כסיף (חד"ש) ואחמד טיבי (תע"ל), ליו"ר ועדת הכספים ודרשו לקיים דיון דחוף לשיפור שכרן של מטפלות המשפחתונים, תוך דאגה כי העלאה זו לא תיפול על כתפי ההורים. כעת הבקשה עברה לאישור הוועדה המסדרת של הקואליציה והאופוזיציה הימנית. יצוין שביום רביעי יקיימו המטפלות הפגנה מול ביתו של ראש הממשלה בדרישה להתערבותו במשבר.

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/114649