דווקא בעת משבר הקורונה: המנהל האזרחי החרים ציוד רפואי מפלסטינים בבקעת הירדן  

אנשי המנהל האזרחי מלווים בג'יפים צבאיים ומצוידים בדחפור ושתי משאיות עם מנוף הגיעו אתמול (חמישי) לח'ירבת איבזיק שבצפון בקעת הירדן בשטחים הפלסטינים הכבושים. הכוחות החרימו מוטות ויריעות שנועדו להקמת שמונה אוהלים, ששניים מהם אמורים היו לשמש כמרפאה, ארבעה כדי לתת מענה חירום לתושבים שפונו מבתיהם, ושניים כמסגדים. כמו כן החרימו הכוחות צריף פח שעמד במקום כבר למעלה משנתיים, גנרטור, שקי חול ומלט וארבעה משטחי בלוקים שנועדו לריצוף האוהלים. הכוחות הרסו ארבעה משטחי בלוקים נוספים.

בימי משבר הקורונה בגדה המערבית עולם כמנהגו נוהג ומתנחלים ממשיכים לתקוף פלסטינים ללא כל הפרעה. תמונה: נאג'י מוחמד טנאטרה בן ה-45, סגן ראש מועצת אום ספא, הותקף אמש עלידי מתנחלים שרעו עדר בקר בשטח כפרו, והועבר לטיפול בבית החולים ברמאללה. באירוע הותקפו גם תושבים נוספים (צילום: בצלם)

מבצלם נמסר כי "בימים שבהם העולם כולו מתמודד עם משבר בריאות חסר תקדים ומשתק, הצבא הישראלי מקדיש זמן ומשאבים להתעמרות בקהילות הפגיעות ביותר, שישראל מנסה לגרש ממקום מושבן מזה עשורים. התנכלות להתארגנות קהילתית, שנועדה לספק טיפול רפואי ראשוני לחולים, אינה רק מופע אכזרי במיוחד של שגרת ההתעמרות בקהילות אלה אלא גם הפרה של כללי התנהגות הומניים והומניטריים בסיסיים בשעת חירום. מן הראוי שבצבא ובממשלת ישראל יפנימו שבניגוד להם מגפות אינן מבחינות בין בני אדם על בסיס לאומי, דתי או אתני, ושגם בימים אלה – ודווקא בהם ובעיקר בהם – על ישראל מוטלת האחריות לבריאותם ושלומם של חמשת מיליון הפלסטינים שחיים תחת שליטתה".

בנוסף להריסה החמורה והמזעזעת של המרפאה בימים קשים אלה, ממשיך המנהל האזרחי בשגרת ההרס שלו. כך, הרס היום המנהל שלושה בתים ששימשו כמגורים עונתיים של חקלאים תושבי ירושלים בכפר עין אדיוכ אתחתא, שממערב ליריחו.

יצוין שעשרות קהילות, המונות אלפי פלסטינים, פזורות בכ-60% מהגדה המערבית שהוגדרו כשטח סי ומתפרנסות בעיקר ממרעה ומחקלאות. מזה עשרות שנים מיישמות הרשויות הישראליות מדיניות שנועדה לגרש קהילות אלה, באמצעות כפיית מציאות מייאשת וקשה מנשוא על תושביהן. כל זאת במטרה לגרום להם לעזוב – לכאורה מרצונם – את בתיהם. מאחורי התנהלות בלתי חוקית זו של הרשויות הישראליות עומדת מטרה פוליטית, עליה הצהירו גורמים רשמיים בהזדמנויות שונות, לקבוע עובדות בשטח ולהשתלט על שטחיהן. כל זאת, כדי לספחם דהפקטו לישראל ולהקל על סיפוחם דהיורה במסגרת הסדר עתידי להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בשטחים הכבושים ובירתה מזרח ירושלים.