ברית הנוער הקומוניסטי הישראלי מציינת 100 שנות פעילות

בסוף השבוע האחרון (28-29.6) התקיימה הוועידה ה-22 של ברית הנוער הקומוניסטי הישראלי (בנק"י) בהשתתפות 150 צירים. הוועידה ציינה 100 שנים להקמת התנועה בסיסמתה: "מאה שנות מאבק". יומה הראשון של הוועידה התקיים במרכז מוואל בנצרת. את האירוע פתחו תזמורת התופים של בנק"י ושירת "האינטרנציונל". החברות אלה קידר (בנק"י ורשת מסרבות) ולארה ע'זאוי מזכירת מחוז המשולש הדרומי וחברת הוועד המרכזי היוצא, פתחו את האירוע החגיגי.

עאדל עאמר, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית הישראלית, ושאדי נסאר, מזכ"ל בנק"י היוצא ופעיל במסגרת חד"ש סטודנטים באוניברסיטת חיפה, נשאו דברים באירוע הפתיחה. חברי בנק"י מסניף עראבה העניקו לשאדי נסאר תעודת הוקרה על פועלו בשלוש השנים האחרונות.

עמדות אינטרנציונליסטיות

"האירוע החשוב הזה נערך במלאות מאה שנה לברית הנוער הקומוניסטי הישראלי. האם שמעתם על הרבה תנועות הנוער ששרדו מאה שנים?" – שאל המזכיר היוצא בנאומו והוסיף:

"התנועה שלנו פעלה במחתרת מהקמתה ועד 1942. היא התנגדה לשלטון הקולוניאלי הבריטי בארץ והגנה על זכויות הפועלים, ובעיקר הנוער העובד. חברינו ניצבו מול האוטובוסים בשנות העקירה של פלסטינים בימי הנכבה ופעלו לחשיפת תוכנה הלאומני של הציונות. תנועתנו התמודדה עם הממשל צבאי בשיטות מאבק יצירתיות על מנת להגן על זכויות המדוכאים ולהתנגד לנישול, להריסת בתים ולכיבוש. התמודדנו באומץ עם אויבים ויריבים. היינו מודעים לסכנות ושילמנו מחיר עקב עמדותינו האינטרנציונליסטיות והמהפכניות. במלאות לה 100 שנה, מציבה בנק"י 100 סימני קריאה מול אויביה, ומניפה 100 אגרופים של גאווה ושל שייכות לכל חבריה".

ח"כ עופר כסיף (חד"ש-תע"ל) שהשתתף בטקס הפתיחה של הוועידה ה-22, מסר: "היו לי העונג והכבוד להשתתף באירוע בו הועלו על נס ערכי תנועת הנוער שלנו: תנועה מהפכנית של שותפות יהודית-ערבית עמוקה ואמתית, הנאבקת למען שלום צודק, שוויון, דמוקרטיה וצדק חברתי. מרגש היה לשמוע קול רם ותקיף נגד הכיבוש, נגד הטבח שהיה במערב הנגב ונגד הטבח המתמשך בעזה, ולמען שחרור שני עמי הארץ משפיכות דמים, מלחמות וניצול מעמדי".

לאחר החלק הפוליטי, הופיעה בפני באי הוועידה הלהקה האמנותית "ביאת" שהציגה פרקים מחייו של המשורר הקומוניסטי הלבנוני זיאד רחבאני באמצעות שיריו.

50 צירים נטלו חלק בדיון

למחרת הפתיחה החגיגית דנו צירי הוועידה בעבודת הסניפים ובנושאים ארגוניים. בדיון נטלו חלק יותר מ-50 חברות וחברים שהעלו רעיונות והצעות לקידום הנוער הקומוניסטי. בחלק האחרון בחרו צירי הוועידה בוועד המרכז החדש ובו 25 חברים וחברות מתוך 28 מועמדים. מוסד זה ירכז את פעילות בנק"י בשנים הקרובות.

הוועידה ה-22 של ברית הנוער הקומוניסטי קיבלה ברכות מעשרות תנועות נוער קומוניסטיות בעולם, בהן ארגוני הנוער הקומוניסטיים בקפריסין, ברוסיה, ביוון, בברזיל ובצרפת. מפלגת העם הפלסטיני שלחה אף היא ברכה.

הוועידה ה-22, אשר ציינה 100 שנות מאבק רצוף של הנוער הקומוניסטי, הייתה אירוע מרשים של שותפות יהודית-ערבית. הדוברים בוועידה התייחסו ברובם למהות חשובה ביותר זו של ברית הנוער הקומוניסטי הישראלי.