בריוני לה פמיליה הגיעו לאוניברסיטת ת"א כדי להכות סטודנטים ערבים; קו חירם של אקדמיה לשוויון

אנשי הכנופייה הפשיסטית "לה פמיליה" הגיעו אמש (שלישי) לשער השער הראשי של אוניברסיטת תל אביב, בכיכר אנטין, על מנת להכות סטודנטים ערבים. באותו מקום נערך ביום ראשון האחרון האירוע לציון הנכבה, במהלכו אנשי אם תרצו תקפו את המתכנסים ונעצרו שלושה סטודנטים ערבים.

על פי עדות אחד המרצים באוניברסיטה "הם נצמדו לקרוסלה בכניסה לקמפוס ודפקו עליה. הם קראו 'כל השמאלנים זונות', 'פלסטין עולה באש' ו'איפה אתם, אנחנו מחכים לכם'. במפורש אמרו שהם מחכים לסטודנטים הערבים". "אמרתי לו להתרחק מהשער כי זה מאיים ויגמר במכות. הוא אמר שלא יהיו מכות, אבל אז חבריו איימו במפורש במכות. הם גם איימו גם עליי, שמו לי דגלים על הראש", הוסיף.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש) פנה לשר לביטחון הפנים עמר בר-לב עם הסרטונים מהמקום. "מפגיני ימין קיצוני קוראים מוות לערבים ומאיימים על הסטודנטים לעיני המשטרה", אמר עודה שביקש מבר-לב לשמור על ביטחון הסטודנטים הערבים. "לא יעזור לגזענים, החברה שלנו תמשיך ללמוד ולהצליח ולדרוש שלום ושוויון מלא", הדגיש.

מעצר סטודנט ערבי, ביום ראשון האחרון, בכיכר אנטין בפתח אוניברסיטת תל-אביב בעת האירוע לציון הנכבה (צילום: אקדמיה לשוויון)

 

בעקבות האלימות המשטרתית בפתח הקמפוס ביום ראשון האחרון, קבוצה של מרצים שיגרה מכתב להנהלת האוניברסיטה בו נאמר "בחודש האחרון אנו עדים להסתה, שיימינג, ואלימות פיזית ומילולית קיצונית מטעם תאי הימין, לרבות אם תרצו, כלפי הסטודנטים הערבים וסגל באוניברסיטת תל אביב. סצנות אלו הפכו לחלק מהשגרה בקמפוס התל אביבי הווירטואלי והממשי. יתר על כן, בשבועות האחרונים פעלה גם המשטרה מספר פעמים נגד הסטודנטים הערבים באוניברסיטת תל אביב, במעונות הסטודנטים ובכיכר אנטין. הפעולות התאפיינו באלימות פיזית ישירה, במעצרים, בחיפושים אגרסיביים והפשטה מבזה, ובמקביל גם במתן גיבוי להסתה של אנשי אם תרצו ותא הליכוד".

עוד הדגישו "כתוצאה מההתנהלות החוזרת הזו, הסטודנטים הערבים חשים שהקמפוס וסביבותיו אינם עוד מקום בטוח עבורם. חבריהם לספסל הלימודים נעצרים בידי המשטרה ללא שום סיבה ונבדקים בצורה בוטה ברחוב ללא עילה, רק כי הם 'נראים ערבים'".

עוד נאמר במכתב "השבוע קצת לפני שהחל הטקס השנתי לזכר אירועי הנכבה הפלסטינית, בכיכר אנטין, עצרה המשטרה שלושה סטודנטים שהגיעו לעצרת – תלמידים בפקולטות להנדסה, מדעי המחשב ואמנויות. העצרת עצמה התנהלה בסדר מופתי, בעוד שברקע – כבכל שנה – צרחו, התפרעו והפריעו הסטודנטים מתאי הימין. איש מהאחרונים לא נעצר. שלושת הסטודנטים הערבים נלקחו לתחנת המשטרה, ולאחר שעות ארוכות של חקירה, תוך הפעלת אלימות פיסית קשה, שוחררו שניים מהם הביתה, בתנאי של הרחקה מהאוניברסיטה למשך 15 יום – דהיינו, כמעט עד סוף שנת הלימודים. הסטודנט השלישי נותר עדיין במעצר, והמשטרה מערערת על ההחלטה לשחררו למעצר בית בן חמישה ימים, עד לבירור נוסף. בהמשכו של אותו יום, הותקפו שלוש סטודנטיות ערביות שעובדות במשרדים הנמצאים במעונות איינשטיין. מבלי שנטען נגדן דבר, איים עליהן אחד השוטרים במעצר במידה שלא תיכנסנה במהרה למעונות. פעילים של תאי אם תרצו והליכוד שעמדו קרוב אל הסטודנטיות קיללו והפחידו אותן. השוטרים לא הגנו על הסטודנטיות אלא להפך, חילקו מים לפעילי הימין".

המרצים מאשימים שהנציבות לשוויון ומגוון התגייסה לעזור, אולם הועבר גם מסר מהרשויות שהאוניברסיטה לא תתערב במתרחש בכיכר אנטין משום ש"זו נמצאת מחוץ לתחום הקמפוס". כמו כן שום הצהרה רשמית מצד הנהלת האוניברסיטה לא נשמעה לנוכח כל האירועים הקשים ו"הרושם המתקבל על ידי הסטודנטים הערבים הוא שהמוסד בו הם לומדים ועובדים אינו מתעניין בהם, אינו מעניק להם תמיכה וגיבוי, ועל כן הם חשים שהאוניברסיטה והמעונות אינם מקומות בטוחים עבורם".

יצוין שאקדמיה לשוויון גינתה בחריפות את התקריות החמורות שהתרחשו ביום ראשון באוניברסיטת תל אביב, וביום שישי 13 במאי באוניברסיטת בן גוריון, בהן תקפו כוחות משטרה ושב"כ סטודנטים שהפגינו בשטח האוניברסיטה. ההתארגנות הארצית של המרצים מן השמאל קראה להנהלות האוניברסיטה "להבטיח את שלומם וביטחונם של הסטודנטים הפלסטינים, להגן על חופש הביטוי שלהם, לפעול באופן מיידי להשבת השקט ולאסור מעצרים בשטחם". עוד היא מפעילה קו החירום בטלפון או בוואטסאפ 0796106559 או בהודעה לעמוד הפייסבוק של אקדמיה לשוויון.

 

סרטון: אנשי לה פמיליה בפתח אוניברסיטת תל-אביב

https://www.facebook.com/AymanOdeh1975/videos/1007783093276728

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/112746