ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרא"פ הסכימו להרחיב את הברית הכלכלית-מדינית של הדרום

מנהיגי ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה הסכימו להרחיב את הברית הכלכלית-פוליטית "בריקס" (BRICS – ראשי תיבות באנגלית של ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה) החל מ-1 בינואר הקרוב. על כך מסר ביום חמישי נשיא דרום אפריקה סיריל רמפוזה בפסגה שהתקיימה בשבוע החולף ביוהנסבורג שבדרום אפריקה.

זאת ההרחבה הראשונה של  "ברית מדינות הדרום" מאז שנוסדה ב-2010. בפסגה השתתפו הנשיא רמפוזה, נשיא ברזיל לואיס אינסיו "לולה" דה סילבה, ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, נשיא סין שי ג'ינפינג ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. נבצר מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין להגיע לדיונים בגלל צו מעצר בינלאומי שהוצא נגדו בעקבות הפלישה לאוקראינה. "הגענו לקונצנזוס לגבי השלב הראשון של הליך ההרחבה הזאת – ואחריו יגיעו שלבים נוספים", אמר רמפוזה, ביושבו לצד מנהיגים אחרים מהקבוצה.

הברית הכלכלית-מדינית צפויה להתרחב בשנה הקרובה עם הצטרפותן של ערב הסעודית, איראן, איחוד האמירויות, אתיופיה, ארגנטינה ומצרים לשורותיה, והיא הרואה בעצמה גוף מתחרה לבריתות של מדינות המערב הקפיטליסטיות הגדולות. "התרחבות החברות בארגון היא לא פחות מהתרחשות היסטורית", אמר נשיא סין. "ההתרחבות היא נקודת התחלה חדשה לשיתופי פעולה במסגרת הארגון ויצירת מנגנונים להתנהלות מאוחדת שתחזק ותקדם את כוח השלום והפיתוח בעולם", הוסיף.

המטרה המיידית המוצהרת של הברית היא להחליף את דולר אמריקאי בסחר הבינלאומי לטובת המטבעות של המדינות החברות בה. כך, התרחבות הברית תגדיל את היכולת של הגוש להעביר נפחי סחר גדולים יותר מהדולר למטבעות חלופיים. בנוסף, ההתרחבות תעצים את משקל המדינות בסוגיות בינלאומיות, ועשויה לשנות את הכלכלה העולמית לחלוטין, כך על פי טענתם של כלכלני סוכנות הידיעות "בלומברג".

נשיא קניה ויליאם רוטו התבטא השנה נגד התלות של אפריקה בדולר ועל הפגיעה הכלכלית שספגה מדינתו מתנודותיו, בשעה שהשילינג הקנייתי נשחק והולך. הוא קרא למנהיגים אפריקאים להצטרף למערכת תשלומים פאן-אפריקאית חדשה שמשתמשת במטבעות מקומיים במטרה לעודד העמקת הסחר. "למה הדולר האמריקאי הוא חלק מהסחר בין ג'יבוטי לקניה? למה?" הוא שאל בפגישה, לקול מחיאות כפיים. גם נשיא ברזיל תומך במטבע משותף למסחר בתוך השוק המשותף הדרום אמריקאי מרקוסור ובסחר בין יתר מדינות אמריקה הלטינית והעולם. "מדוע ברזיל צריכה את הדולר כדי לסחור עם סין או ארגנטינה? אנחנו יכולים לסחור במטבע שלנו", אמר החודש לעיתוני ארצו.

על פי הנתונים שנמסרו בוועידה, המדינות החברות כעת בברית חולשות על כ-26% משטחי היבשה בכדור הארץ ועל כ-42% מאוכלוסיית העולם. כמו כן, מדינות ה"בריקס" חולשות על 26% של התוצר העולמי הגולמי ועל 16% מהסחר בין המדינות. צירופן של המדינות הנוספות עשוי להעצים את כוחה הכלכלי.