בחירות חלקיות בסנאט הצרפתי: הסיעה הקומוניסטית השנייה בין סיעות השמאל

הישג למפלגה הקומוניסטית בבחירות החלקיות שנערכו אתמול (ראשון) לסנאט, הבית העליון של הפרלמנט הצרפתי. הסנאט, בניגוד לאספה הלאומית, נבחר בבחירות לא ישירות על ידי נבחרי ציבור מחוזיים וחברי מועצות הערים.

בסנאט ישנן מספר סיעות, כאשר כל סיעה מחויבת לכלול לפחות 15 סנאטורים. בבחירות שנערכו אתמול נרשמה מפלה למפלגות הקואליציה הימנית של הנשיא עמנואל מקרון והתחזקותן של סיעות השמאל. המפלגה הסוציאליסטית הגדילה את כוחה מ-64 ל-68 חברי סנאט, הקומוניסטים מ-15 ל-17 והירוקים מ-12 ל-16. כך הפכה הסיעה הקומוניסטית לשנייה בין סיעות השמאל.

יצוין שלקראת הבחירות נחתם הסכם בין הסוציאליסטים, הקומוניסטים והירוקים לפיו הוגשו רשימות מאוחדות במקומות בהם לכל אחד מהמרכיבים יש יתרון. כך ניתן היה למקסם את כוחה של כל מפלגה במישור המקומי ולהגדיל את ייצוג השמאל מ-91 ל-101 חברי סנאט.

בין חברי סנאט החדשים: דובר המפלגה הקומוניסטית, יאן ברוסה, סגן ראשת עיריית פאריס האחראי לדיור הציבורי. ברוסה, ילדי 1980 ופעיל בנוער הקומוניסטי מגיל 17, הוא נכדו של פרופ' אברהם מרקוס קלינגברג (2015-1918), חוקר במכון למחקר ביולוגי בישראל שבשנת 1983 הורשע ונידון ל-20 שנות מאסר באשמת ריגול למען ברית המועצות. ברוסה דובר עברית ומרבה לבקר בישראל.