בחום של 40 מעלות: מחפרונים הרסו אוהלים של תושבי הכפר ההרוס ואדי אלח'ליל

בחום של 40 מעלות שבו אתמול (חמישי) כוחות משטרה ונציגי השלטונות לוואדי אלח'ליל שבנגב והרסו 20 אוהלים ששימשו חלק מהמשפחות שבתיהן נהרסו ב-8 במאי האחרון. מפורום דו-קיום בנגב נמסר "הגענו למקום עם מספר נציגי שגרירויות וקולנוענים מאנגליה כדי שיראו מה שנעשה בנגב ואיך נוהגת המדינה באזרחיה הבדואים. זהו סבל אין קץ עבור המשפחות – יומיים לפני עיד אל אדחא ובמהלך ההכנות".

התושבים מסרו כי בשעות הבוקר היגעו לכפר ההרוס שני מחפרונים מלווים בכ-10 ניידות משטרה כדי להחריב עוד אוהלים ולעקור עצים. התושבים פירקו מראש את האוהל המרכזי המשמש לאירוח מבקרים, אך המחפרונים עלו על המוטות ועיקמו אותם כדי שלא ניתן יהיה לבנות את האוהל מחדש.

‏"כוחות ההרס לא הסתפקו בכך והפכו את הקרקע שהיתה מתחת לאוהלים כדי שלא ניתן יהיה להקים אותם שוב באותו מקום. מבצעי פשע השנאה גם שברו פאנלים סולאריים כדי לא לאפשר חיים במקום. ולמרות זאת, התושבים מנסים להמשיך לחיות איכשהו. מכונית מסחרית למשל, הוא חדר לימוד של סטודנטיות שלא ויתרו על העתיד. בזמן שביקרנו במקום הן ישבו שם בפנים ולמדו. מזגן נייד המונע באמצעות חשמל סולארי הקל מעט את התנאים המזעזעים", מסרו אנשי המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים בגנב.

יצוין שבין הבאים אתמול לוואדי אלח'ליל – שגרירת הולנד בישראל מרייט שורמן. סיורה החל בראס ג'ראבה, כפר האמור להימחק במלואו עד סוף השנה לצורך הקמת שכונת ענק חדשה בדימונה. שם נמסר לה שכל הבקשות להקצות שטח בשולי השכונה, כדי שכ-550 תושבי הכפר יוכלו להמשיך לחיות כקהילה.

לאחר השיחה בראס ג'ראבה הסיור הגיע לוואדי אלחליל. השגרירה שורמן, היתה המומה לשמוע שהרשויות הורסות אוהלים ועוקרות עצים כדי למנוע צל מהתושבים ואמרה שהמראות "שוברי לב", ושצריך לחשוב איך להפוך לחוקי את "המקום שבו האנשים חיו כל חייהם".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/129764