בברזיל נרצחה פעילה פמיניסטית-שמאלית; מק"י שיגרה מכתב סולידריות

מריאל פרנקו דה סילבה, חברת מועצת העיר של ריו דה ז'ניירו ברזיל, נרצחה ביום חמישי האחרון על ידי מתנקש שארב לה לאחר שיצאה מאסיפה של נשים פמיניסטיות שחורות. הנרצחת היא ילידת אחת הפאבלות העניות והמוזנחות בריו ובוגרת החוג לסוציולוגיה והייתה פעילה מרכזית במפלגת הסוציאליזם והחירות (PSOL) השמאלית.

כמו כן, פרנקו התבלטה במאבקיה למען זכויות נשים תושבות שכונות העוני ונגד האלימות המשטרתית כלפי שחורים ועניים. בשבועות האחרונים היא ניהלה מאבק עיקש נגד נוכחות של כוחות צבא ברחובות העיר – לראשונה מאז ההפיכה הצבאית ב-1964. בשבוע שעבר אף פרסמה תיעוד נדיר על האלימות הרבה שהפעילו חיילי הגדוד 41 של המשטרה הצבאית כלפי תושבי הפאבלה אקארי.

2018-03-17_183354

נשיא ברזיל לשעבר, "לולה" דה סילבה ומועמדת המפלגה הקומוניסטית לנשיאות, הפעילה הפמיניסטית מנואלה דאבילה, בעת אסיפת חירות שנערכה בפורום החברתי העולמי בעקבות הרצח של פרנקו (צילום: ורמליאו)


הרצח הפוליטי גרם לזעזוע ולמחאה בכלל מפלגות השמאל בברזיל. אתמול יצאו רבבות לרחובות הערים הגדולות כדי למחות על המעשה הנפשע ולדרוש להעמיד את האחראים לדין. במהלך הפורום החברתי העולמי הנערך כעת בעיר באיה שבמחוז סלבדור, אלפים התכנסו לאסיפת חירום בה לקחו חלק נשיא ברזיל לשעבר, "לולה" דה סילבה ומועמדת המפלגה הקומוניסטית של ברזיל (PCdoB) לנשיאות, הפעילה הפמיניסטית מנואלה דאבילה, בה גינו בחריפות את הרצח. הקומוניסטית הברזילאים החליטו לתמוך ב"לולה" כמועמדם לבחירות בברזיל, אך עקב המשפט המתנהל נגדו והסיכוי שייכנס לכלא על מנת למנוע את השתתפותו במרוץ לנשיאות, החליטו שדאבילה תרוץ לכהונה הרמה אם וכאשר "לולה" יישב בכלא.

המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) שיגרה אתמול מכתב "תנחומים וסולידריות לכוחות המתקדמים והדמוקרטים בברזיל על רציחתה ביריות אמש של חברת מועצת העיר בריו דה ז'נירו מריאל פרנקו. המפלגה שותפה לדאגה ממעורבות הצבא בעיר הסובלת מעוני מפשע ומאלימות אשר גבתה קורבן נוסף. מריאל פרנקו, מנהיגה מרכזית במאבק על זכויות האדם ולמען הרחבת המרחב הדמוקרטי בברזיל, הינה סמל למאבק נחוש ובלתי מתפשר. מק"י שולחת ברכות סולדיריות עם העם בברזיל הנאבק נגד ניסיונות הממשלה הבלתי לגיטימית של מישל טמר לפגיעה בזכויות וחירויות חברתיות והגורמת להרחבת העוני והפשע".