באוניברסיטת ת"א הוקם מועדון הקריאה המרקסיסטי ביוזמת הסטודנטים הקומוניסטים

מועדון הקריאה המרקסיסטי הוקם באוניברסיטת תל-אביב ביוזמת הסטודנטים הקומוניסטים וביום רביעי הקרוב יחל פעילותו. עשרות כבר נרשמו למפגש הראשון שייערך ביום רביעי הקרוב בקמפוס ברמת אביב במסגרת הסמינר על "המניפסט הקומוניסטית" מאת קרל מרקס ופרידריך אנגלס.

בסמינר בהנחיית גיא טל ייערכו חמישה מפגשים במהלך החודשים יוני, יולי ותחילת אוגוסט ובהם המשתתפים ידונו על המניפסט ותקופתו, תורת ההיסטוריה במניפסט, האופי הפוליטי של החיבור וביקורת האידיאולוגיה – אז והיום. המארגנים מסרו כי המפגשים פתוחים לכל המתעניין.

יצוין שלקראת 1 במאי האחרון, יום העובד הבינלאומי, פרסמה הוצאת הקיבוץ המאוחד – ספרית הפועלים, מהדורה חדשה של "מניפסט המפלגה הקומוניסטית", חיבורם פורץ הדרך של  מרקס ואנגלס שראה אור לראשונה בשפה הגרמנית בלונדון ב-1848.

ה"מניפסט" הוא ניתוח מהפכני של החברה ושל הכלכלה הקפיטליסטיות, מרקס ואנגלס בחנו בו כיצד הקניין ויחסי הבעלות מעצבים את יחסי הכוחות החברתיים. הם הצביעו על שני הכוחות החברתיים הגדולים הנאבקים זה בזה – הבורגנות ומעמד הפועלים, וקראו למהפכה סוציאליסטית. "המניפסט" היה במשך דורות ונותר בידי מהפכנים כלי לניתוח ולפעולה.

הקריאה "פועלי כל הארצות, התאחדו!", המופיעה בסוף ה"מניפסט", מתנוססת בשער השבועון "זו הדרך" מאז גיליונו הראשון ב-1965. המהדורה המחודשת מבוססת על עריכה עדכנית לתרגום של מנחם דורמן. בחלקו האחרון של הספר מובא מאמר מקיף מאת פרופ' דני גוטוויין, המלמד באוניברסיטת חיפה.

עוד על המניפסט הקומוניסטי: https://zoha.org.il/100636/