ארגוני זכויות אדם עתרו לבג"ץ בדרישה לסגור את מחנה העצורים בשדה תימן

האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם, המוקד להגנת הפרט, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל וגישה – המרכז לשמירה על הזכות לנוע, עתרו ביום חמישי שעבר לבג"ץ בדרישה להפסיק להחזיק עצורים במחנה שדה תימן ולסגור את מתקן הכליאה. שדה תימן מופעל על ידי הצבא כמתקן לכליאת חשודים כלוחמים בלתי חוקיים מאז תחילת המלחמה, וככל הידוע מוחזקים בו למעלה מ-1,000 עצורים במתקנים דמויי מכלאות, ללא מיטות או כל ציוד אחר.

עדויות על הנעשה במתקן חשפו מציאות בלתי נתפסת של ניתוחים שבוצעו ללא הרדמה, החזקת עצורים ימים על ימים בתנוחות מכאיבות ובאיזוק שהובילו לכריתת איברים, כיסוי העיניים לתקופות ארוכות – גם בזמן מתן טיפול רפואי ועשיית צרכים – החזקת חלק מהעצורים עם חיתולים, מכות והתעללויות.

על פי החוק, ההכרזה על שדה תימן כ"מקום מעצר" בהתאם לחוק הלב"חים (לוחמים בלתי חוקיים) מותנית באפשרות להבטיח לעצורים במקום תנאי כליאה הולמים שלא יפגעו בכבודם ובבריאותם ויעמדו בחובות של ישראל ביחס לעצורים לפי הדין הישראלי והדין הבינלאומי.

בעתירה נטען כי הפגיעות הקשות בזכויות העצורים הופכות את שלילת החירות במקום לבלתי חוקתית, ואינן מאפשרות להמשיך ולהחזיק עצורים במתקן. "גם החשודים בגרועים שבמעשי הטרור זכאים למעצר ברמה אנושית מינימלית, ותוך הבטחת צרכי אנוש בסיסיים. אנו עצמנו לא נהיה אנושיים אם לא נבטיח רמה אנושית לעצורים שבמשמורתנו" – כך צוטט בעתירה מתוך פסק דינו של נשיא העליון בדימוס אהרן ברק.

יצוין שעמותת רופאים לזכויות אדם פרסמה באחרונה מסמך ובו עדויות על הנעשה בשדה תימן.  "אנו הופכים כולנו — הצוותים הרפואיים ואתם, הדרג הממונה עלינו במשרד הבריאות ובמשרד הביטחון, לשותפים להפרת החוק הישראלי, ואולי חמור מכך עבורי כרופא — להפרת המחויבות הבסיסית שלי למטופלים באשר הם מטופלים, כפי שנשבעתי עם סיום לימודיי לפני 20 שנה", דבריו של רופא ששירתבבית חולים שדה שבבסיס הצבאי בשדה תימן. לדברי העמותה מפרסומים שונים ומדוח אונר"א המתבסס על מאה עדויות של עצורים שהשתחררו, עולה שבבסיס הצבאי שדה תימן שבו מוחזקים חלק מהעצורים העזתיים, מאות אנשים מוחזקים במכלאות פתוחות, כאשר הם אזוקים ועיניהם מכוסות במשך כל היממה, ושנאסר עליהם לזוז או לדבר אחרת הם נתונים לענישה אלימה. על-פי כל העדויות, העצורים ספגו אלימות קשה, שאף הובילה בחלק מהמקרים לשברים במקומות שונים בגוף, לדימומים פנימיים, ואף למוות.

"מאז פרוץ המלחמה הנוכחית, וביתר שאת מאז הכניסה הקרקעית לרצועת עזה, עצרה ישראל אלפי תושבים ותושבות עזתים, ובהם גם קטינים, נשים, קשישים, ועשרות אנשי צוות רפואי. רבים מהם נלקחו ממקומות מכסה כגון בתי חולים ובתי ספר, ועד כה, כל הניסיונות לאתרם או לקבל מידע על מצבם וגורלם לא צלחו. העדויות והמידע שפורסמו מאששות את שאנו מתארים בחוות הדעת האתית אותה אנו מפרסמים היום. בחוות דעת זו אנו סוקרים את הידוע לנו מפי עצורים ששוחררו, תשובות (לא מספקות) שקיבלנו מגורמים רשמיים, שיחות עם גורמי רפואה ובריאות, כמו גם נתונים על עשרות מקרי מוות של עצורים. אנו מפרסמים אותה, כי אם למדנו משהו ממתקנים 'סודיים' ועלומים כמו גואנטנמו ואבו גרייב, זה שאסור לנו לאפשר אותם וזוהי אשליה שאפשר 'לתקן' אותם", נמסר.

משרד הבריאות הצהיר כי בעצורי עזה לא יטופלו בבתי החולים, וכי הם יופנו למתקנים של שב"ס או הצבא מבלי שהתייחס כלל למידת יכולתם של אלו להעניק להם טיפול רפואי. בהמשך הוציא הנחיות לטיפול רפואי, אשר כפי שמנתחת חוות הדעת, עומדות בסתירה לאתיקה הרפואית ורומסות את ערכי מקצועות הבריאות. אליו הצטרפו קולות מקרב הקהילה הרפואית אשר תמכו בסירוב לטפל באותם עצורים גם כשאלה הופנו על ידי הצבא. חוות הדעת מתריעה כי בנסיבות הקיימות, הצוותים הרפואיים המועסקים במתקן בשדה תימן נמצאים בסיכון משמעותי להפרות חמורות של האתיקה הרפואית.נו רואים את הנחיות משרד הבריאות לטיפול בשדה תימן, כמכשירות את ההפרות הללו, כולל השתתפות בהתנהלות העולה כדי יחס בלתי אנושי או עינויים", הדגישו.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/129346/