ארגונים יהודים בצרפת מצטרפים לחזית העממית; הימין הקיצוני והשמאל מובילים בסקרים

על פי סקרים הראשונים שפורסמו אמש (שישי) בצרפת מפלגת הימין הקיצוני ו"החזית העממית החדשה" של השמאל מובילות לקראת הבחירות לפרלמנט שייערכו בסוף החודש. חזית השמאל נמצאת במקום השני, בהפרש קטן מהימין הקיצוני, ואילו מפלגתו של הנשיא מקרון במקום השלישי, ומפגרת בפער גדול .על פי סקר אחד הימין הקיצוני מוביל עם 31% תמיכה והשמאל זוכה ב-29% מהקולות. בסקר השני הפער הוא קטן יותר: 29.5% ו-28.5% בהתאמה. משני הסקרים עולה כי אילו הבחירות היו נערכות כעת רשימתו של מקרון הייתה זוכה רק בכ-18% מקולות הבוחרים.

על פי החוק הצרפתי, עד מחר בחצות כל המפלגות שיתמודדו בבחירות שייערכו ב-30 ביוני אמורות להגיש את רשימות המועמדים. מרכיבי "החזית העממית החדשה" ובה נציגיהם של המפלגות הסוציאליסטית, הקומוניסטית, הירוקים וצרפת המורדת כבר הגיע להסכמות בדבר הצגת מועמדים מוסכמים ב-577 אזורי הבחירה ואתמול פרסמו מצע מקיף. במצע: דרישה לעדכון שכר המינימום, ביטול רפורמת הפנסיה הניאו-ליברלית, פיקוח וביטול העלאות מחיריהם של המוצרים הבסיסיים, הטלת מיסים לבעלי ההון, ועוד. כמו כן, החזית העממית דורשת להפסיק את המלחמה ברצועת עזה ולהכיר במדינה הפלסטינית – בדומה לספרד, סלובניה ואירלנד.

עם פרסום דבר הקמת החזית, עשרות מפלגות אזוריות, ארגוני עובדים ותנועות חברתיות הודיעו על הצטרפותם ליוזמה ובהם ארגוני השמאל היהודי. ראשון המצטרפים היה "איחוד היהודים למען ההתנגדות והסיוע ההדדי" שהוקם במחתרת תחת הכיבוש הנאצי ב-1943  על ידי פעילים קומוניסטים והפועל עד ימינו. אחריו עשו זאת "ההתאחדות היהודית הצרפתית למען השלום", הקולקטיב "צדק" ו"קול יהודי אחר". המשותף בהצהרות הארגונים: הרצון לנצח את הימין הקיצוני בקלפי והתמיכה בהקמת ממשלת שמאל למען הקידמה החברתית.  יצוין שאמש נערכו במספר ערים גדולות ובהן מונפלייה וליון עצרות בהשתתפות רבבות בהזמנת קואליציות של איגודים מקצועיים תחת הסיסמא "נגד הימין הקיצוני – למען חזית עממית". היום צפויות כ-160 עצורות והפגנות נוספות ברחבי המדינה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130082/