ארגון העיתונאים מתנגד למינוי שמאלוב-ברקוביץ' למנכ"לית חדשות 13

ארגון העיתונאים והעיתונאיות פנה אתמול (חמישי) בדחיפות ליו"ר מועצת הרשות השנייה, עדן בר טל, בדרישה לפסול את בחירתה של ח"כ לשעבר יוליה שמאלוב-ברקוביץ' למנהלת והעורכת הראשית של חדשות 13. הרשות השנייה מתבקשת להורות לשמאלוב-ברקוביץ' להימנע מכניסה למשרדי חברת החדשות. ארגון העיתונאים והעיתונאיות נערך לפנות לערכאות משפטיות על מנת למנוע את המינוי הפסול.

במכתב ששלח היועץ המשפטי של ארגון העיתונאים והעיתונאיות עו"ד אמיר בשה צויין כי: "ההחלטה פסולה מיסודה, בלתי סבירה, לוקה בניגוד עניינים חמור ומשוא פנים, והתקבלה למרות שיוליה שמאלוב –ברקוביץ' אינה עומדת בתנאי הכשירות לתפקיד – הכל בניגוד לחוק הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. בדרך ובאופן המינוי יש כדי פגיעה חמורה בחופש העיתונות, עצמאות חברת החדשות מול בעלי המניות וכן, חשש לפגיעה בביטחונם התעסוקתי של העובדים".

יצוין שעיתונאי חדשות 13 שלחו אף הם מכתב נגד מינויה שמאלוב-ברקוביץ' לתפקיד יו"ר החברה. במכתב חריף ששלחו לדירקטריון החברה כתבו כי "אינה כשירה משפטית וערכית למשרה הרגישה". לדבריהם אי הכשירות נובעת "הן מפני שאינה עיתונאית כבר שנים רבות, הן מפני שפעלה באופן סדרתי נגד החברה וכתביה, הן מפני שנפסלה ע"י שר התקשורת מלשמש כיו"רית הרשות השנייה, הן מפני שהביעה עמדות פוגעניות כלפי נשים העלולות להכתים את כולנו, והן מפני שקשרים בינה לחבר בגוף הבוחר מעלים חשש לניגוד עניינים".

במכתב ביקרו את הבחירה והזהירו כי היא יכולה להוביל לנפילת חברת החדשות. "כבר בפתח הדברים נעיר, כי מינויה המתוכנן של ברקוביץ', שאושר הבוקר בדיון קצרצר, הינו כה פסול ומופרך – עד כי מתעוררת תהייה בלתי נמנעת, שמא דירקטוריון החברה פעל במודע בניגוד לטובתה העסקית והציבורית, באופן שבפועל משרת את האינטרס של שוחרי רעתה. משכך, החתומים מטה, בעלי ניסיון מצטבר של מאות שנות עשייה עיתונאית, רואים חובה להזהיר כי המהלך שאתם מובילים מסכן את יציבותה של 'חדשות 13'. בלית ברירה, אנו מביעים אי- אמון בהחלטתכם על כל המשתמע מכך".

עוד הוסיפו כי אינה מתאימה לתפקיד, הן מבחינת חוסר ניסיון והן משום שבתפקידיה הקודמים גרמה נזק לחברות בהן כיהנה" והדגישו שהיא "הפגינה עוינות גלויה כלפי חברת החדשות". בהמשך המכתב הם מזכירים את היחסים העכורים בין החברה לבינה בעבר. במכתב הודגש כי לא פעם דיברה רעות על עיתונאי החברה. "כך, למשל, את הפרשן הפוליטי רביב דרוקר, היא כינתה: 'לוביסט שמקדם אינטרס אישי', ובהזדמנות אחרת הוסיפה: 'מעוניין למצוא חן בעיני אנשים בפייסבוק ובטוויטר, שם הלייקים ממליכים אותו'".

אמש מסר ארגון העיתונאים "אנו עומדים עם עיתונאי ועיתונאיות חדשות 13 במאבקם הצודק. ההחלטה למנותה לתפקיד מעלה חשש לשיקולים זרים, ניגוד עניינים ומשוא פנים. או במילים אחרות: חשש למינוי פוליטי מובהק. יתרה מכך, היא מעולם לא היתה עיתונאית בכירה והיא כלל אינה עיתונאית פעילה, נעדרת מכל ניסיון בעבודה בכלי תקשורת גדול או רקע של עורכת בכירה או בכלל. דינו של המינוי הפסול הזה להתבטל ונדאג שכך יהיה".