אלפים רבים בכנס תנועות השלום 'הגיע הזמן'; ח"כ עודה: מיליון איש ברחובות נגד המלחמה והכיבוש

אלפי יהודים וערבים השתתפו אמש (שני) בכנס "הגיע הזמן" בתל אביב, בקריאה להפסקת המלחמה בעזה והכיבוש, להשבת החטופים ולחתירה להסכם שלום עם הפלסטינים. הכנס נערך בהיכל מנורה מבטחים ביד אליהו בהובלתם של ארגונים שלום, זכויות אדם ושוויון, בהשתתפות אישי ציבור ותרבות, אנשי דת יהודים, מוסלמים ונוצרים, לצד משפחות שכולות שאיבדו את קרוביהם ב-7 באוקטובר.

בין היתר לקחו חלק בהתכנסות חברי הכנסת מסיעת חד"ש איימן עודה, עופר כסיף ויוסף עטאונה; וממפלגת העבודה נעמה לזימי וגלעד קריב. גם חברי כנסת לשעבר רבים הגיעו לכנס, ביניהם דב חנין (חד"ש), זהבה גלאון (מרצ), מוסי רז (מרצ), אברהם בורג (עבודה) וקסניה סבטלובה (התנועה).

מעוז ינון, ממארגני הכנס שאיבד את הוריו שנרצחו במושב נתיב העשרה ב-7 באוקטובר, היה ראשון הדוברים ואמר "על מנת להציל את עצמי יצאתי למסע בדרך השלום והפיוס. תקווה עושים ביחד על ידי זה שמדמיינים עתיד משותף, ופועלים על מנת להפוך אותו למציאות".

הסופר מוחמד עלי טאהא הקריא טור שפורסם ב"זו הדרך" בחודש פברואר והוסיף "אין דמוקרטיה, אין שוויון, אין חיים טובים עם כיבוש. אנחנו רוצים שהילדים שלנו ישחקו כדורגל עם הילדים שלכם, ישמעו מוזיקה עם הילדים שלכם, בירושלים המערבית בירת ישראל, ובאל-קודס המזרחית בירת פלסטין". פרופ' יובל נח הררי אמר בנאומו כי "כל צד חושב שהמרחב שייך רק לו. שלעם השני אין זכות להתקיים כאן. הניסיון להעלים עמים שלמים זה הדלק של מעגל הדם והאימה, והמצב הולך ומתדרדר. אף פעם לא מאוחר מדי לתקן". הוא הוסיף כי "מלחמה איננה חוק טבע, היא בחירה אנושית. אפשר לבחור אחרת, ולהתחיל לעשות שלום. כל המלחמות הובילו אותנו אל התהום. הגיע הזמן לתת הזדמנות נוספת לשלום".

ח"כ עודה ריגש את המשתתפים בקריאתו להוציא לרחובות מיליון ישראלים ומיליון פלסטינים שידרשו שלום ולשים קץ למלחמה ולכיבוש. עוד הזהיר "בכל רגע עלולה לפרוץ מלחמה בצפון וצריך לבחור בחיים ולא במוות". "אנחנו מוכרחים לנצח את הדמגוגיה של נתניהו וחבריו המשיחיים. הם מעדיפים דם ואדמה על פני האדם". עוד קרא לסיום המלחמה בעזה ועסקה לשחרור החטופים – "מכאן תצא התקווה, של מלחמה השלום היהודי-ערבי". חברי הכנסת לזימי וקריב התייחסו אף הם "לצורך לשים קץ למלחמה ולהחזיר החטופים". לזימי התייחסה למורשת השלום של יצחק רבין ואילו קריב קרא להקים מדינה פלסטינית בצידה של ישראל.  באירוע השתתפו המוזיקאים שאנן סטריט עם איילה אינגדשט וספאא חתחות בביצוע מחודש לשיר לשלום, אחינועם ניני ונור דרוויש, יעל דקלבאום וליאן חאוילה ודוגרי: סאז ואוריה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130527

הטור שפרסם הסופר מוחמד עלי טאהא ב"זו הדרך":

הסופר הנודע מוחמד עלי טאהא: עיצרו את המלחמה ברצועת עזה