אלפים הפגינו נגד ממשלת הימין בירושלים; קריאות לשביתה כללית ביום א'

אלפים הפגינו אמש (חמישי) נגד ממשלת הימין בקרבת מעון ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים. בהפגנה נאמה פרופ' שקמה ברסלר שאמרה: "הקנאים הבדלנים מקדמים בכוונת מכוון מלחמה, והאיש שזה ביתו מפחד לגורלו האישי, מטרפד את העסקה בשם 'גורם ביטחוני', הכהניסטים הבדלנים רוצים מלחמת גוג ומגוג ונתניהו מגיש להם אותה; והחטופים? והחיילים? הם מגש הכסף".

"אנחנו פה כי שני שליש מהעם מבינים שנתניהו לא כשיר להוביל אותנו. לא בימי שגרה ובטח לא בחירום. אנחנו פה כי כל עוד הגה השלטון בידיים כהניסטיות קנאיות לאומניות וגזעניות, לא יחזרו החטופים, לא ישוקם הצפון ולא נכריע את אויבינו", הוסיפה.

לקראת ההפגנה נמסר מכוח קפלן: "ההפקרות בצפון והניסיונות לטרפד את עסקת החטופים מדגישים את הצורך בבחירת הנהגה חדשה למדינת ישראל. מעל לשני שליש מהישראלים רוצים שראש הממשלה יפרוש מהחיים הציבוריים. העם איבד אמון בממשלה ובעומד בראשה, שהביאו לאסון הגדול בתולדות המדינה". "נתניהו הוא מר הפקרה. ההפגנות מולו הן המפתח להדחתו מהחיים הציבוריים והצלת ישראל מהסכנה שבהמשך שלטונו. לא יהיה שיקום ולא תהיה תקומה כל עוד נתניהו בשלטון. נפגין מולו עד שייפול".

במקביל להפגנה בירושלים, מחו בתל-אביב מול שער בגין בקריה. קרובי החטופים יחד עם פעילים נגד ההפיכה המשטרית חסמו את דרך בגין וקראו ל"עסקה עכשיו" ולהדחת נתניהו. כמו כן, מפגינים הניפו כרזות נגד המלחמה בעזה. אתמול בשעות הבוקר מפגינים נגד ממשלת נתניהו חסמו את כביש 4 באזור אבן יהודה והבעירו צמיגים על הכביש. בנוסף, מחאה נערכה מחוץ לבית של שר החינוך יואב קיש בהוד השרון.

כמו כן, מפגינים חסמו את איילון צפון סמוך למחלף ארלוזורוב בכ-20 דקות. בין המפגינים יפעת קלדרון, בת דודתו של החטוף עופר קלדרון, ויעל אור, בת דודתו של דרור אור שגופתו מוחזקת בידי חמאס. המשטרה רשמה דו"חות תנועה לארבעה מפגינים, בהם קלדרון ואור. כעבור כמה דקות מפגינים חסמו את איילון דרום באזור מחלף קק"ל בדרישה לשביתה כללית עד שיוכרזו בחירות. המפגינים נשאו שלטים עם הכתובת "די לממשלת החורבן".

המוחים מסרו כי "החטופים נמקים בשבי בעזה כבר תשעה חודשים, הצפון הרוס, נטוש ומופגז, הכלכלה מתרסקת, הבידוד הבינלאומי הולך וגדל, וממשלת ישראל ממשיכה לדאוג להישרדותה הפוליטית על חשבון אזרחי ישראל. חייבים לעצור את ההפקרה. ישראל צריכה ממשלה אחראית ושפויה שתבטיח עתיד טוב יותר למדינת ישראל. אנחנו קוראים לשביתה כללית במשק עד שיוכרזו בחירות".

במוצ"ש צפויות הפגנות ועצרות ב-80 מוקדים ברחבי הארץ ובהם כל הערים הגדולות וביום ראשון "יום השיבוש וההתנגדות" במלאת תשעה חודשים ל-7 באוקטובר. המוחים קוראים להקדמת הבחירות, לעסקה לשחרור חטופים ולסיום המלחמה.

ארגוני המחאה תכננו שבמסגרת היום ההסתדרות תכריז על שביתה כללית – אך יו"ר ההסתדרות אינו מוכל לפעול להפלת ממשלת הימין. הם הפגינו במהלך השבוע מול ביתו של בר-דוד ובמטה ההסתדרות בתל-אביב. במטה המאבק קראו למעסיקים לאפשר לעובדיהם להצטרף למאבק ביום ראשון. באותו יום בשעה ייצאו צעדות לעבר ההסתדרות מרחבי תל-אביב וב-17.30 תתקיים עצרת מול בית הוועד הפועל ברחוב ארלוזורוב. בשעות הערב המארגנים מתכננים מספר צעדות מחאה בשתי ערים מרכזיות – תל אביב וירושלים. הצעדה המרכזית בתל אביב תצא משער בגין בקריה, וישתתפו בה גם משפחות חטופים. בירושלים יתאספו המפגינים בשעה 19:00 בכיכר אגרנט, לקראת צעדה שתצא בסביבות 19:30 להתאספות בכיכר פריז, סמוך למעון רה"מ נתניהו ברחוב עזה.

המרצים הפעילים המטה האקדמיה שהוקם נגד ההפיכה המשטרית אף הם יצטרפו ליום השיבוש ובמספר מוסדות להשכלה גובהה לא יתקיימו לימודים. המארגנים, שקוראים למיליון איש לצאת לרחובות ולעצור את המדינה, מתכננים שורת פעולות מחאה החל משעות הבוקר ועד הצהריים, ינסו אנשי המחאה לשבש את תנועת כלי הרכב בכבישים מרכזיים על ידי חסימות ושיירות מחאה שייצאו ממספר מוקדים בארץ. בשעות הצהריים, ההפגנות יתמקדו בתשעה צמתים מרכזיים ברחבי המדינה.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/130545