אושר לקריאה ראשונה: תקופת ההתיישנות בגין הפליה במקום העבודה תוארך משלוש לחמש שנים

תקופת ההתיישנות להגשת תביעה של עובד או מועמד לעבודה נגד מעסיק מכוח חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה תוארך לחמש שנים מרגע היווצרות אפליה במקום שלוש שנים בלבד כיום. כך אישרה ביום שני ועדת העבודה והרווחה של הכנסת לקריאה ראשונה. טרם ההצבעה מיזגה הוועדה שלוש הצעות חוק בנושא שהגישו חברות הכנסת יוזמת החוק עאידה תומא-סלימאן (חד"ש), מירב כהן (יש עתיד) ואימאן ח'טיב יאסין (רע"מ).

נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, עו"ד ליאור עובדיה, תמכה בחוק: "לדעתנו עובד יכול לרצות לתבוע את מקום עבודתו, אבל לוקח לו זמן להבין שמדובר באפליה, למצוא נתונים לכך, או שהוא נשאר תחת אותו מנהל בתקופה זו וחושש. הארכת התקופה לחמש שנים מאפשרת לדברים לשקוע אצל העובד ומפחיתה את החשש." ח"כ תומא-סלימאן הסבירה: "לעובד לוקח זמן להבין שהוא הופלה. עד שהעוול מזוהה, העובד צריך להבין גם את מי לתבוע וגם מה הזכות שהופרה, דבר שלוקח זמן וכוח, ומסובך אף יותר אם בזמן הזה העובד נשאר במקום העבודה. החוק לא מטיל משהו חדש על המעסיקים, רק מאפשר לעובד את הזמן הנדרש לאזור את האומץ הדרוש במהלך."

נציגת ארגון המעסיקים הגדול בישראל, התאחדות התעשיינים, מוריה ברבי התנגדה כי לטענתה "הארכת תקופת ההתיישנות תיצור מצב בלתי סביר ובלתי מידתי בנוגע לנטל ההוכחה שלא הייתה אפליה. נטל ההוכחה גם היום קשה להרמה, אבל אם תוארך תקופת ההתיישנות הדבר יגרום להגברה בתביעות סרק וסיום בפשרה". יצוין שנציגי המעסיקים בדיון ביקשו לשנות את החוק כך שיטיל על העובד את נטל ההוכחה כי הופלה. נציגת משרד העבודה עו"ד דקלה חורש הסבירה כי החוק קובע שאם העובד הוכיח שהיו לו הכישורים והתנאים הנדרשים, המעסיק נדרש להוכיח שלא נפל פגם בהליך. "עם זאת, חובת ההוכחה היא קודם על העובד שנדרש בהבאת ראייה שהכישורים אכן מתקיימים בו".

נציגת ההסתדרות עו"ד ורד וייץ הסבירה כי מלכתחילה היפוך נטל ההוכחה נקבע משום שהכוח נמצא אצל המעסיק ולא אצל העובד, בין היתר כיוון שלעובד אין בידיו את הפרוטוקולים, את המסמכים או את גישה לתיק שלו. "המעסיק מחויב בשמירת מסמכים יותר משלוש או חמש שנים, כך שמהבחינה הזו אינני רואה הבדל מנקודת המבט של המעסיק." יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) קרא לצדדים לדון באפשרות שנטל ההוכחה יוטל על המעסיק בשלוש השנים הראשונות ועל העובד בשנתיים לאחר מכן כן, אבל ההסתדרות ונציגי ארגון קו לעובד התנגדו לכך בתוקף. בתום הדיון חברי הכנסת הצביעו בעד מיזוג שלושת הצעות החוק, והעברת הצעת החוק הממוזגת לקריאה ראשונה.​