86 הרוגים בפיגוע רצחני במהלך הפגנת השמאל נגד ממשלת טורקיה הימנית בבירה אנקרה

לפחות 86 בני אדם נהרגו היום (שבת) בפיגוע פשיסטי כפול בבירת טורקיה, זמן קצר לפני עצרת שלום שהיתה אמורה להיערך במקום, כך מסר אתר העיתון הקומוניסטי "אוורנסל", הרואה אור באיסטנבול. על פי דיווח 186 בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע באנקרה. שני הפיצוצים אירעו ליד תחנת רכבת המרכזית בעיר סמוך לשעה 10:00 (זמן מקומי) ובהפרש של דקות ספורות. במקום התכנסו רבבות פעילי איגודים מקצועיים ואנשי שמאל בעצרת "למען עבודה, שלום ודמוקרטיה". הרבבות אמורים היו לצעוד במרכז הבירה הטורקית נגד המדיניות הניאוליברלית של הממשלה האיסלמיתשמרנית ובקריאה לשים קץ ללחימה נגד המיעוט הטורקי במזרח המדינה.

2015-10-10_193814

גופותיהם של ההרוגים באנקרה כוסו בכרזות ודגלים אדומים שנשאו המפגינים (צילום: אוורנסל)

הפיצוצים התרחשו בצומת דרכים במרכז העיר היכן שנאספו אלפי בני אדם במחאה על ההסלמה באלימות בין צבא טורקיה לפעילים כורדים ברחבי המדינה. עד ששוחח עם הרשת המקומית סיאןאן טורק מסר כי שני פיצוצים "בעלי עצמה אדירה הרעידו את כל הבניינים באזור". לאמי אוצ'ן, ראש קונפדרציית האיגודים המקצועיים של המגזר הציבורי, אמר לאחר הפיצוצים כי "התרחש טבח במרכז אנקרה". מפלגת העובדים ((EMEP שחבריה אמורים היו לצעוד היום פרסמה גילוי דעת והגדירה את הטבח "כפיגוע פשיסטי בתמיכת שלטון הימין". גם המפלגה הקומוניסטית הביעה עמדה דומה.

מאוחר יותר, היום, קראה הנהגת "מפלגת הפועלים הכורדית" (פקק) לפעיליה להפסיק את התקיפות נגד רשויות טורקיה אלא אם הם יותקפו ראשונים, כך על פי הצהרה שפורסמה בערוצי התקשורת הכורדיים. עם זאת ההודעה נמנעת מלהזכיר את המונח הפסקת אש ואינה מתייחסת לפיגוע שהתרחש באנקרה. לאחרונה נפוצו דיווחים כי הפ־ק־ק עומדת להכריז על הפסקת אש.

גילוי הדעת של מפלגת העובדים של טורקיה, בעקבות הטבח באנקרה (בטורקית):

http://www.evrensel.net/haber/262457/emep-fasist-teror-ve-provokasyonlara-karsi-mucadeleyi-yukseltelim