81% בקרב מצביעי כחול לבן היו מעדיפים ממשלה צרה; פורסמה התנצלות בפני האזרחים הערבים

קבוצה של אנשי כחול לבן ומצביעה פורסמו הבוקר (שישי) מודעה גדולה בעמודו הראשון של "הארץ" ובו "הבעת התנצלות" בפני האזרחים הערבים. המודעה פורסמה בעברית ובערבית תחת הכותרת "אנחנו מבקשים להתנצל בפניכם, אזרחי ישראל הערבים, על הפניית העורף של בני גנץ ואנשיו כלפי ידכם המושטת". במודעה נכתב "המאבק בדה לגיטימציה ולמען השוויון לא נגמר. גם אם ההנהגה שלנו עדיין לא גילתה את סימני הבגרות הפוליטיתשותפות יהודיתערבית היא העתיד של המחנה ושל ישראל ואנחנו נעשה הכל על מנת לקרב את העתיד הזה".

ראש ממשלת המעבר הימנית, בנימין נתניהו, והרכש החדש שלו: בני גנץ, אמש במליאת הכנסת (צילום מסך: ערוץ הכנסת)

יצוין שעל פי סקר שנערך בשבוע שעבר, מספר שיא של מצביעי כחול לבן היו תומכים בהקמת ממשלה צרה בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת. סקר עומק שבוצע על ידי ד"ר דליה שיינדלין ואיסוף הנתונים על ידי מחקרי הגל החדש, בחן את עמדותיהם של האוכלוסייה הישראלית ביחס לשותפות פוליטית יהודיתערבית, הסקר מעלה שורה של ממצאים ומגמות בעלי חשיבות פוליטית משמעותית. ממנו עולה שרוב מובהק מאלה מגדירים עצמם "מצביעי המרכז שמאל" תומך בהקמת ממשלה צרה בתמיכת מבחוץ של הרשימה המשותפת, וכן כי התמיכה הגיעה לאחוזי שיא דווקא לאחר פרוץ משבר הקורונה.

כמו כן, בקרב מצביעי כחול לבן מעדיפים ממשלה צרה בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת על פני בחירות רביעיות, 95% בקרב מצביעי העבודהגשרמרצ הביעו תמיכה, וסה"כ 81% תמיכה מקרב מצביעי גוש המרכז שמאל. הסקר אף חושף כי 58% בקרב בציבור הישראלי מאמינים כי שיתוף פעולה בין מפלגות יהודיות וערביות מחזק את ישראל במאבק מול נגיף הקורונה. עוד: 85% תמיכה בקרב מצביעים המזהים את עצמם כאנשי מרכז, 95% בקרב מצביעים המזהים את עצמם כשמאל ו-93% בקרב המצביעים הערבים.

עוד הסקר מעלה כי בקרב מצביעי גוש המרכזשמאל 68% מתנגדים לתנאי השולל הצטרפות של הרשימה המשותפת לממשלת חירום.

הסקר חושף גם את התמיכה הגורפת של המצביעים הערבים בשותפות פוליטית; 93% בקרב המצביעים הערבים שהשתתפו בסקר הביעו תמיכה כעמדה עקרונית בהצטרפות של הרשימה המשותפת לקואליציה, נתון שאף עולה על ה– 87% שענה כך בשאלה זהה מאפריל 2019.

המחקר נערך באמצעות סקר אינטרנטי שכלל 1,000 משתתפים: 800 בקרב האוכלוסייה היהודית בישראל, בעלי זכות הצבעה ו200 בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל. ד"ר שיינדלין מסרה: "אנו עדים בשנה האחרונה לתמיכה מובהקת של מצביעי המרכז בהקמת ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת – הסקר אף מראה שמצביעי כל מפלגות המרכזשמאל מאוחדים סביב התמיכה בשותפות פוליטית יהודית ערבית כחלק מהמאמצים להחלפת השלטון בישראל. רוב הציבור הישראלי גם רואה ומבין כי דווקא במצב החירום הנוכחי, שותפות בין מפלגות יהודיות וערביות חיונית לניהול המשבר."