80 אחוז ממצביעי הרשימה המשותפת תומכים בהצהרותיו של ח"כ איימן עודה

80 אחוז ממצביעי הרשימה המשותפת הערבים (המהווים כ-72% מכלל המצביעים הערבים) תומכים בהצהרותיו של יו"ר הרשימה, ח"כ איימן עודה (חד"ש). כך פורסם בצהריים (שני) בתכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל. כך עולה מסקר בקרב מצביעים הערבים שנערך על ידי מכון סטט-נט שהנהלת יוסף מקלדה. במהלך השידור טען מקלדה כי "עודה שם לראשונה את דעת הקהל הערבית על השולחן מערכת הבחירות".

ח"כ עודה אמר אתמול (ראשון) ברשת ב', כי במקרה שיו"ר כחול-לבן, בני גנץ, יצטרף לממשלת אחדות עם הליכוד והימין הקיצוני כפי שהוא מכריז, הוא יהיה יו"ר האופוזיציה. לדבריו "תתחילו לשנן, אני אהיה יו"ר האופוזיציה הערבי הראשון במדינת ישראל", אמר עודה, "אני ראש הסיעה הגדולה באופוזיציה".

לדברי עודה, גנץ "מבחינה רעיונית פוליטית הוא לא בשל, אין לו אומץ. לי היה האומץ" לשתף פעולה עם חברי הכנסת של הרשימה המשותפת והאשים אותו כי "הוא עושה דה- לגיטימציה לערבים". "אני הכי רחוק מנתניהו. ביבי רוצה להוציא אותנו מהכנסת, גנץ לא רוצה ערבים בקואליציה. מי משרת את נתניהו אני או גנץ", הדגיש. לדבריו גנץ "דוחה הזדמנות היסטורית לשינוי השלטון. אהיה יו"ר האופוזיציה הערבי הראשון ונלחם למען צדק פוליטי וחברתי לכולם – ערבים ויהודים".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (ראשון משמאל) במהלך סיור בעיר יפו לרגל עיד אל אדחה (צילום: זו הדרך)

 

ח"כ עודה השתתף במוצ"ש גם בתכנית "פגוש את העיתונות" ("קשת 12") ואמר כי אחת הסיבות לכך שיו"ר כחול לבן מתנגד לישיבה עם הרשימה המשותפת, היא התייחסות אליו כאל ערבי, "זו גזענות" אמר עודה. כאשר נשאל עודה על כך שהבעיה אינה גזענות נגד ערבים, אלא השותפות עם מפלגת בל"ד, השיב עודה "גם אני לא מתנגד לכחול לבן רק בגלל שיש לו שם את יעלון או את הנדל". "הגשתי הצעה רצינית, ולא קיבלתי אף תשובה מכחול לבן" אמר עודה.

עודה הכחיש שראשי כל המפלגות המרכיבות את המשותפת מתנגדים לישיבה בקואליציה עם גנץ, לפני שתהיה הגעה לפתרון עם הפלסטינים. "אני רוצה לשחרר את העם הפלסטיני מן הכיבוש, זו גם המטרה שלי. זה בבסיס העמדה שלי גם כן" הוא אמר. ח"כ עודה ציין כי הוא ממתין לראות אם לגנץ יהיה את האומץ להתנהל כמו רבין בשנות ה-90. "אם יהיה לו את האומץ, אז אני אתנהל כמו תאופיק זיאד ואתן לו גוש חוסם".