70 שנים לנכבה: רבבות צעדו אל הכפר הפלסטיני ההרוס עתלית דרומית לחיפה

רבבות בני אדם השתתפו אתמול (חמישי) בתהלוכה המסורתית לציון הנכבה באזור עתלית כך נמסר הבוקר בעיתון "אל אתיחאד". העמותה להגנה על זכויות העקורים בישראל ארגנה את האירוע זו השנה ה-21 במקביל לחגיגות יום העצמאות. רוב המשתתפים היו פלסטינים אזרחי ישראל.

2018-04-20_171741

מפגינים בצעדת לציון הנכבה, אתמול, ליד עתלית (צילום: חד"ש)

בשנים האחרונות הפכה התהלוכה למפגן המחאה הגדול בחברה הערבית, שבו משתתפים פעילים מכל הקשת הפוליטית בציבור הערבי. לצדם משתתפים יהודים הפעילים בקרב כוחות דמוקרטיים ואתמול אף נרשמו חרדים השייכים לפלג נטורי קרתא. בתהלוכה לא השתתפו פלסטינים תושבי הגדה המערבית או רצועת עזה שכניסתם לישראל נאסרה עם תחילת יום העצמאות.

יו"ר ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי, ח"כ לשעבר מוחמד ברכה (חד"ש), אמר: "ביום הזה יש המנסים לעוות את ההיסטוריה, אבל אנחנו כאן כדי להגיד שלא שכחנו. הנכבה היא זיכרון כואב קשה לכל פלסטיני, בעיקר לאלה שנעקרו מבתיהם. אבל האלפים הרבים שהגיעו הם התקווה שלאדמה הזו ולעם הזה יש אדמה שקוראים לה פלסטין". ברכה התייחס גם לאלימות הגואה בחברה הערבית, וציין שיש "לשאוף להתקדמות ולשיפור. אני קורא לציבור הערבי כולו ובכל מקום הוקיעו את האלימות והוקיעו את אלה שעוסקים באלימות ובנשק".

לצעדה קדם ויכוח בין המועצה האזורית חוף הכרמל למשטרה. ראש המועצה, כרמל סלע, שיגר ביום רביעי פנייה לביטול האירוע לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן ולמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. לטענתו, המשטרה אישרה את האירוע והנפיקה אישור ל– 15 אלף משתתפים. יחד עם זאת, הצעדה עברה ללא אירועים חריגים. קבוצה של אנשי ימין ניסו להפריע, אך נבלמו על ידי המשטרה ושלושה מהם נעצרו בגין מעשה אלימות כלפי תהלוכת השיבה.