65 חברי כנסת בפנייה לרה"מ: בנה תוכנית למיגור אלימות בחברה הערבית

65 חברי כנסת חתמו היום (שלישי) על מכתב פנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו קריאה לבניית תוכנית כוללת למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית. הפנייה היא יוזמה של סיעת חד"שתע"ל בעקבות אירועי פשיעה מחרידים ומקרי הרצח שאירעו בשבועות האחרונים.

2019-05-21_204521

ח"כ איימן עודה בהפגנה שנערכה אמש בשפרעם מול תחנת המשטרה (צילום: אל אתיחאד)

לפני כמה ימים נרצח איש עסקים בעל חנות תכשיטים בעיר טמרה, ויסאם ג'ודאת יאסין, בן 46. הוא נורה מטווח קצר ברחוב הראשי של העיר כאשר אנשים רבים מסביב. עוד השבוע נורה ונהרג אחמד דרעאמה, תושב באקה אלגרבייה. הוא הובא לקבורה אתמול בלילה והיה להרוג ה-23 מראשית 2019 בחברה הערבית.

אמש נערכה הפגנה של כ-500 איש מול תחנת המשטרה בשפרעם. המפגינים, וביניהם חברי כנסת של חד"ש וראשי ערים, מחו נגד אוזלתיד של המשטרה במאבק בפשיעה בחברה הערבית, וזאת על אף פתיחת יותר תחנות משטרה בערים ובכפרים הערביים.

במכתב הפנייה של 65 חברי הכנסת נכתב: "מדובר בתופעה מבהילה שהפכה לסדר יומם הקבוע של האזרחים הערבית, תופעה שמדירה שינה מעיניהם, פוגעת בביטחונם האישי ומאיינת כל תחושה של ביטחון. רק מתחילת השנה נהרגו 23 אזרחים ערבים, עשרות פצועים ונזקים כבדים לרכוש מצב אשר מוביל לחוסר אונים בקרב האזרחים הערבים, מהול בתחושת הפקרות על חוסר המעש והיעדר מענה אפקטיבי מצד רשויות המדינה להגן על הזכות הבסיסית ביותר החיים. המשטרה נכשלת שוב ושוב להגן על האזרחים ולהתמודד עם ממדי התופעה בכלל ועם ארגוני הפשיעה בפרט. מציאות זו מחייבת כינון תוכנית אסטרטגית ומקיפה למיגור האלימות והפשיעה".

יו"ר רשימת חד"שתע"ל, ח"כ איימן עודה, החתים את חברי הכנסת מכלל הסיעות. הוא אמר: "המאבק הזה מחייב אותנו לשיתוףפעולה רחב. לא ייתכן שאזרחים במדינה יחששו לחייהם וישלמו בדמם כיוון שרשויות המדינה אינן מטפלות כראוי בנושא, כיוון שהמשטרה רואה ביישובים הערבים שטח הפקר".

ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש) אמר היום כי ניכר ש"ארגוני הפשיעה בחברה הערבית צמחו במימדים ענקיים". זאת, בעקבות הטיפול האינטנסיבי בארגוני הפשיעה בחברה היהודית ומעצרם של מרבית ראשי ארגוני הפשע בפרשיות שונות. ג'בארין, שהשתתף בישיבת חירום בעיריית באקה אלגרבייה של ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי, בעקבות מקרי הרצח האחרונים במגזר, הדגיש כי "סוגיית האלימות הפכה לסוגיה העיקרית שמעסיקה את הציבור הערבי, ומוטלת עלינו בהנהגת הציבור אחריות כבדה. אנו דורשים תכנית מקיפה וכוללת למאבק בפשיעה ביישובים הערבים, וכן לאסוף את כל הנשק הבלתי מורשה".