62 שנה לטבח בכפר קאסם: מוחמד ברכה דורש לפתוח בחקירה חדשה

אלפים השתתפו אתמול (שני) בעצרת לציון 62 שנה לרצח תושבי כפר קאסם שנערך במרכז העיר. בטבח, שבוצע בידי לוחמי מג"ב ביום הראשון של "מבצע קדש" (מלחמת סיני) ב-1956, נרצחו כ-50 מתושבי הכפר, כולם אזרחי ישראל. חרף העובדה שחלפו מאז 62 שנים ולמרות התנצלות רשמית של נשיא המדינה על הטבח, המדינה עדיין מסתירה מהציבור מסמכים המתעדים את הפרשה. לאחרונה נחשף בעיתון "הארץ" שמשפטם של האחראים לטבח היה מבויים.

בעצרת שנערכה אתמול דרש יו"ר ועדת המעקב העליונה, מוחמד ברכה, לחשוף את כל המסמכים ולפתוח בחקירה חדשה על הרצח ההמוני ונסיבותיו. כך פורסם הבוקר בעיתון "אל אתיחאד". יצוין שבשנה וחצי האחרונות מתנהל אצל נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, האלוף דורון פיילס, משפט יוצא דופן, שבמרכזו בקשתו של ההיסטוריון אדם רז לעיין בתיקים החסויים הקשורים בטבח. רז פנה לבית הדין לאחר שארכיון צה"ל סירב לבקשתו לעיין בחומרים.

עיקר העניין של רז ושל תושבי כפר קאסם הוא בחשיפת דו"ח סודי המתעד את "מבצע חפרפרת" – תוכנית מדינית לגירוש תושבי המשולש לירדן. בכפר קאסם סבורים זה שנים רבות שהתוכנית הזו עמדה ברקע לטבח שבוצע בתושבי הכפר, אשר נועד להפחיד אותם ולהאיץ את בריחתם מישראל ולהפכם לפליטים.

2018-10-30_173408

מוחמד ברכה בעת נאומו, אתמול, בכפר קאסם (צילום: אל אתיחאד)

ברכה התייחס אתמול גם לחוק הלאום הגזעני שחוקק על ידי הכנסת לפני כשלושה חודשים. "אנו מגנים את הגזענות הגלויה של בנימין נתניהו. אנו זקוקים למנהיגות המסוגלת להיאבק בגזענים ובממשלת הימין", הוסיף ברכה בהתייחסו לבחירות לרשויות המקומיות הנערכות היום.

האירועים לציון הטבח החלו במצעד לפידים שנערך ביום ראשון הלילה והסתיימו אתמול עם העצרת שנערכה במרכז היישוב. ראשי חד"ש, מק"י ובנק"י לקחו חלק בכל האירועים; ביניהם מזכ"ל מק"י, עאדל עאמר, שהוא תושב כפר קאסם; חברי הכנסת איימן עודה, עאידה תומאסלימאן ויוסף ג'בארין; ויו"ר ההסתדרות במשולש הדרומי; ג'מיל אבו ראס.