550 אמנים ויוצרים חתמו על העצומה למען גלריית ברבור הירושלמית ונגד סגירתה

יותר מ-550 אמנים ויוצרים חתמו על העצומה למען גלריית ברבור הירושלמית ונגד סגירתה על ידי העירייה בלחצה של שרת התרבות והספורט, מירי רגב. העצומה עדיין פתוחה לחתימה.

לפני כשבועיים פסק השופט של בית משפט השלום בירושלים אמיר דהאן לטובת עיריית ירושלים בתביעתה לפנות את גלריה ברבור ממקום פעילותה ב-13 שנים האחרונות. אף שהשופט דהאן הודה שישנם גורמים פוליטיים המנסים להתערב בתכנים המושמעים והמוצגים בגלריה ולהביא לסגירתה, הוא החליט לצמצמם עוד יותר את חופש הביטוי, לא נתן לגלריה את הזכות להתגונן ולהציג את טיעוניה ופסק על פינוי המקום עד ל-1 בפברואר 2019.

2018-09-11_155214

מחתימים נגד סגירת הגלריה (צילום: ברבור)

התביעה של העירייה נגד ברבור וההחלטה של בית משפט השלום גרמו לתחושות קשות בקהילה של יוצרים, אמנים ושוחרי תרבות ואמנות. בימים לפני ואחרי המשפט התעוררו יוזמות והתארגנויות רבות של תמיכה בגלריה והתנגדות לסגירתה ופגיעה בחופש הביטוי. בין היתר הוקם מטה מאבק נגד הסגירה. כמו כן, לקראת הדיון בבית המשפט נשלח אל ראש עיריית ירושלים ניר ברקת מכתב מעשרות מנהלי ארגונים ומוסדות תרבות בארץ.

יצוין שהפעילות בברבור נמשכת. ביום חמישי האחרון התקיימה בגלריה השקה ירושלמית של ספרה של נעמי קליין "לא זה לא מספיק" (הוצאת נובמבר) ודיון על ההתנגדות האזרחית. זאת, בדומה לדיון שנערך בשבוע שעבר במועדן "הגדה השמאלית" בתלאביב.