צעירה חיפאית התייצבה בבוק"ם והכריזה: אני מסרבת לשרת בצבא כיבוש

מלווה בעשרות חברים, תומכים ובני משפחה התייצבה הבוקר (ראשון) בבקו"ם מאיה ברנדפיגנבאום (18), והצהירה על סירובה להתגייס לצבא מטעמי התנגדותה לכיבוש ולדיכוי העם הפלסטיני. כתלמידת תיכון, חתמה ברנדפיגנבאום בינואר 2018 על מכתב השמיניסטים 2017 יחד עם עוד כ-100 נערים ונערות. בין הבאים: ח"כ עופר כסיף (חד"ש) שמסר "מאיה הגיעה היום לבקו"ם כדי להצהיר על סירובה להתגייס לצבא הכיבוש, והיא צפויה להישפט למאסר בכלא הצבאי. מאיה מצטרפת לרומן לוין וכמאל זידאן, גם הם מסרבים לקחת חלק בכיבוש. מאיה יודעת להביט מעבר לחומות הלאומיות ולהסתה היא מסתכלת בעיניים של פלסטינים ושל ישראלים, ומוכנה להיכנס לכלא כדי להבטיח שלום ושוויון גם לאלה וגם לאלה".

בהצהרת הסירוב שלה כתבה: "בעודי מסרבת אני נושאת בליבי את כל סיפוריהם האישים של חבריי על העוולות שנגרמו להם כתוצאה מהשלטון הצבאי לאורך כל חייהם. לבי עם חבריי הפלסטינים שחיים בפחד ובחוסר ביטחון תמידי. לבי עם ילדים פלסטינים שנלקחים מהוריהם למעצר וסובלים מיחס מחפיר הרומס את כבודם כבני אדם. לבי עם כל האזרחים החפים מפשע שנהרגו כי הפגינו למען חירותם בצורה לא אלימה…".

מאיה ברנדפיגנבאום וח"כ איימן עודה ביום שישי האחרון (צילום: זו הדרך)

"הצבא הוא סוג של פרה קדושה וטאבו שלא מעזים לערער עליו במדינה", מסרה ברנדפיגנבאום. "בחרתי בסירוב כי זו הדרך החזקה והיעילה ביותר לשנות את המציאות. לא די ללכת אחר האמת הפנימית שלך ולומר את כל הסיבות שבגינן לא תתגייסי. אני רואה ביציאה לתקשורת דרך להפצת מסר נגד הכיבוש והאלימות ובעד שלום, שוויון וחברה טובה ובטוחה יותר".

ח"כ איימן עודה (חד"ש) פגש ביום שישי האחרון את ברנדפיגנבאום בביתה. "יצאתי עכשיו מביתה של מאיה שהחליטה שלא תיקח חלק במשטר הכיבוש השולט במיליוני פלסטינים בשטחים ותסרב להתגייס. בגלל העמידה המוסרית של מאיה היא תכלא בכלא הצבאי ביום ראשון הקרוב. במפגש בינינו מאיה הקריאה לי את מכתב הסירוב שכתבה, בה היא ציינה:
'
בעודי מסרבת אני נושאת בליבי את כל סיפוריהם האישים של חבריי על העוולות שנגרמו להם כתוצאה מהשלטון הצבאי לאורך כל חייהם. לבי עם חבריי הפלסטינים שחיים בפחד ובחוסר ביטחון תמידיאני מתנגדת על כל פשעי המלחמה שמבוצעת בשקט מתחת לפני השטח'", מסר. עוד הדגיש ח"כ עודה: "כמה מודעות וערכיות השתלבו במצפונה למאיה בת ה– 18 כשהכריזה: אני מסרבת! מאיה, תאיר, תמר ורומן סירבו לאחרונה בעידן של שקט יחסי, אך כאשר העם הפלסטיני מחדש את מאבקו וייתקל בדיכוי המאבק, החלוצים האלו יהפכו למובילי צבא הסרבנים. אתם שותפינו ויחד איתכם נבנה את עתיד הצדק ושלום לשני העמים".

עוד על סירובה של מאיה ברנדפיגנבאום בגיליון "זו הדרך" האחרון (עמ' 8):

http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2019/07/G27_2019.pdf

ריאיון עם מאיה ברנדפיגנבאום בטלוויזיה החברתית:

https://tv.social.org.il/updates/63667