38 עובדים מצאו את מותם מתחילת השנה: שני פועלי בניין נהרגו תוך פחות מיממה

ההרוג ה-38 בתאונות עבודה מאז תחילת השנה הוא רמי איוב בן 43 תושב חיפה שנהרג הבוקר (שלישי) לאחר שנפל מהקומה השישית במהלך התקנת חלון במסגרת שיפוצים בבניין אסטרא. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות התאונה, שאירעה ברחוב טשרניחובסקי בעיר, ונציג משרד העבודה זומן למקום.

2019-06-11_190126

רמי איוב, בן 43 תושב חיפה, שנהרג הבוקר באתר בנייה בעירו (צילום: אל אתיחאד)

מוקדם יותר הבוקר נפל פועל בן 49 מגובה של כארבעה מטרים באתר בנייה בדרך אלנבי בחיפה. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים רמב"ם במצב בינוני עם חבלות בגפיים.

יצוין שאמש נהרג ג'ו ליטאו בן 46 פועל בניין ממחוז ג'יאנטסו שבסין באתר "ב.ס.ר סיטי" בפתח תקווה בביצוע "עומר הנדסה". לפי משרד העבודה, במהלך עבודת יציקה התנתק חלק משרוול משאבת הבטון ופגע בפועל. צוות מגן דוד אדום פינה אותו לבית החולים בילינסון בעיר כשהוא במצב אנוש, ושם נקבע מותו. האתר נסגר בצו של משרד העבודה.

בעקבות מותם של שני הפועלים מסר ח"כ עופר כסיף (חד"ש): "שתי משפחות נוספות נהרסו בשל מחדלי ענף הבניין הידועים לכל, בשל רשלנות פושעת שאף אחד לא מנסה להסתיר, בשל חקיקה לקויה ובשל פיקוח מופקר. בכנסת הבאה אקדם חוק להסדרת פיקוח בטיחותי הדוק שיציל חיים".

ד"ר הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, הדגישה: "לא זו בלבד שמספר ההרוגים בתאונות עבודה מתחילת השנה מהווה עלייה תלולה ביחס למספרם בפרק הזמן המקביל אשתקד, אלא שזו השנה השנייה ברציפות בה חלה עלייה שכזאת ואנו רק בפתחה של עונת הגיהינום של התאונות הקטלניות, ששיאה בחודש אוגוסט. השנתיים החולפות התאפיינו בחילופים תכופים באיוש משרד מפקח עבודה ראשי במשרד העבודה ובהתדרדרות קשה בתפקודו של מנהל הבטיחות במשרד העבודה. בחודשים האחרונים חל קיפאון בתפקוד משרדי הממשלה אשר עתיד להתמשך גם בחודשים הקרובים נוכח הבחירות הנוספות. רק התאונות ממשיכות בכל המרץ ובאין מפריע".

לדברי עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה: "שנת 2019 מסתמנת כשנת דמים קשה במיוחד בכל קנה מידה, ולמרות הדם הרב שנשפך באתרי הבנייה אין אנו רואים עדיין שהשר חיים כץ ומשרדו עושים מאמצים למנוע את התאונה הבאה. הגיעה העת שמפקחי המשרד יצאו לשטח ויאכפו את חוקי הבטיחות והעבודה, גם עם 18 מפקחים על 15,000 אלף אתרי בנייה ניתן לייצר מידי שנה מאות כתבי אישום נגד מפרי חוק ולהעביר מסר חד וברור לקבלנים שדם הפועלים אינו הפקר. על קבלנים שלא ישמרו על הבטיחות בעבודה לשבת מאחורי סורג ובריח, שם מקומם, אחרת נמשיך ונספור את ארונות המתים של הפועלים".