30 אלף הפגינו במג'ד אל כרום נגד האלימות ובמחאה על אוזלת ידה של המשטרה

30 אלף בני אדם הפגינו אמש (חמישי) במג'ד אל כרום במסגרת השביתה שהוכרזה בחברה הערבית בעקבות שורת אירועי הרצח האחרונים. המפגינים התאספו על כביש 85 שבצפון הארץ, חסמו אותו ונשאו שלטים שבהם נכתב: "עזרו לנו לחיות בשלום", "יש הוכחה ויש עדים, שהמשטרה לא מסייעת", "לא נשתוק על הפשיעה, או שנשתחרר או שנמות", "הפושעים מתנכלים חופשיים", "לא ננהל מו"מ עם המשטרה שהיא הסיבה לאסון", "המשטרה מפקירה את האזרחים הערביים", "אלימות היא לא הדרך" ו"לא נולדנו כדי למות". במהלך היום קיימו בחברה הערבי שביתה שאליה הצטרפו מערכת החינוך והרשויות המקומיות על פי קריאה של ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בראשות מוחמד ברכה.

כל חברי הכנסת מהרשימה המשותפת הצטרפו לשביתה ונעדרו מטקס ההשבעה החגיגי בכנסת. יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש) הבהיר: "אנחנו לא מחרימים את הישיבה בכנסת, אבל אנחנו רוצים להיות בקרב בני עמנו. כלומר זו לא החרמה אידאולוגית, אלא פשוט מאוד, לא יכול להיות שהציבור שלנו סוגר כבישים ראשיים במטרה להביא ביטחון לרחובות ואנחנו נמצאים במשכן הכנסת".

ח"כ איימן עודה, אתמול, בהפגנה במג'ד אל כרום. על חולצתו מספר ההרוגים בחברה הערבית בעקבות האלימות מאז שנת 2000 (צילום: אל אתיחאד)

המפגינים יצאו לרחובות מג'ד אלכרום, שעתיים לאחר שנקבע מותו של הרוג שלישי, מחמד סבע (26), תוצאה טראגית של קטטה שפרצה ביום שלישי בכפר וגרמה למותם של האחים אחמד וחליל מנאע. "בחודש האחרון קברנו 14 נרצחים שהותירו אחריהם 31 יתומים!" כתב ח"כ עודה לקראת ההפגנה בפייסבוק. "מאז שנת 2000 קברנו 1,385 נרצחים וקיבלנו 3,190 יתומים! אנחנו חייבים להיות מאוחדים מחר כדי לשרוד יחדיו, עלינו להתחיל לממש צעדים גדולים אשר מכריחים את הממסד לסיים את תופעת הנשק והכנופיות".

מוחמד ברכה אמר בסוף התהלוכה כי "אם במג'ד אלכרום וביישובים הערביים לא יהיה שקט –  לא יהיה שקט בשום מקוםזה לא איום, זו זכות אלמנטרית עבור כל אזרח במדינה מתוקנת". ח"כ עודה הוסיף כי "מדובר בתהלוכה עצומה, שמצד אחד יש בה הבעת אמון במנהיגות שקראה להפגנה, ומצד שני יש בה אחריות מצדנו. לכן אנחנו לא נסתפק במה שהיה היום אלא נמשיך, ובשבוע הבא נחסום את כביש 6". לפי עודה, בפגישה עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן שנקבעה לשבוע הבא ידרשו הח"כים תוכנית מפורטת למאבק בפשיעה. "זו הפעם הראשונה שאנחנו יוצאים לשביתה כללית על רקע חברתי ולא על רקע לאומי" אמר אמש ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש הרשימה המשותפת) בחדשות כאן 11. "בזמן ההשבעה תתקיים ההפגנה המרכזית בצפון ואנחנו בחרנו להיות עם העם שלנו".