17 שובתים נעצרו במהלך מחאה; העו"סים יפגינו מול משרד האוצר בירושלים

שביתת העובדות הסוציאליות נכנסת היום (ראשון) לשבוע השני. באיגוד העובדים הסוציאליים נמסר כי חבריו נערכים להשבתה ממושכת של השירותים החברתיים במחאה על תנאי השכר, העומס הגובר והאלימות המופנית כלפיהן. אולם, אתמול הבהיר שר האוצר ישראל כ"ץ כי לא יינתנו תוספות שכר. הבוקר הפגינו מאות שובתים בעשרות צמתים ברחבי הארץ.

"אנחנו נערכות להשבתה של חודשים ארוכים", נכתב בהודעת האיגוד. "ההתעלמות המתמשכת של האוצר מהשביתה הקשה בשירותים החברתיים והשיח המעליב על כך שהעובדות הסוציאליות, שכבר קורסות תחת העומס, צריכות לעבוד עוד יותר כדי לקבל עוד כמה עשרות שקלים לא ישברו אותנו. אם צריך נמשיך את המחאה עוד חודשים ארוכים".

כאמור, מאות עובדות סוציאליות הפגינו הבוקר בעשרות צמתים ברחבי הארץ בדרישה לשיפור תנאי שכרן, מילוי תקנים והגברת המוגנות שלהן במקום עבודתן. ההפגנות נערכו ליד בית החולים בילינסון ברמת גן, אלוף שדה ברמת גן, צומת שילת, צומת חולון, צומת בילו, צומת סירקין, צומת פרדסיה, צומת בית דגן, צומת נתיבות, באר שבע, צומת חדרה, צומת זכרון יעקב, צומת פוריה, כרמיאל ועוד.

יצוין שעשרות עובדים ועובדות סוציאליים הפתיעו אמש (מוצאי שבת) את שר האוצר מחוץ לבניין של חדשות 12 בנווה אילן. העובדות והעובדים הסוציאליים קראו לעבר השר קריאות כמו "עבדים סוציאליים" וברוח התוכנית שבה הוא עתיד היה להתארח, עמדו עם שלטים עליהם כתוב "פגוש את המציאות". השר כ"ץ הגיע לאולפן כדי להתראיין על התוכנית הכלכלית שהציג שלשום יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והופתע כשבכניסה לאולפן עשרות מוחים נגדו חסמו את הכניסה וקראו נגדו קריאות. בעקבות המחאה המפתיעה, כניסתו של השר התעכבה והמשטרה עצרה 17 עובדים סוציאליים יותר ממחצית המוחים.

עשרות עובדות סוציאליות הגיעו ביום שישי למושב כפר אחים, לערוך קבלת שבת מול ביתו של שר האוצר: "שמענו אותך אתמול אומר שאתה מחבק אותנו, אבל אנחנו זקוקות למעשים", אמרו. שביתת העו"סים במסגרתה הופסקה הפעילות בכל השירותים החברתיים בישראל. מאות עובדים ועובדות סוציאליים הפגינו ביום חמישי האחרון באותו מקום מול ביתו של שר האוצר. ההפגנה נערכה בהמשך לשורת אירועי מאחה שהתקיימו השבוע במוקדים שונים בארץ במסגרת מאבק העובדים והעובדות הסוציאליים לשיפור תנאי העסקתם.

עוד על שביתת העובדים הסוציאליים, בגיליון השבוע של "זו הדרך" (עמ' 12):

http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2020/07/G28_2020.pdf