11 נרצחות: מחאה בכיכר הבימה נגד אוזלת ידה של הממשלה במיגור האלימות כלפי נשים

יותר מאלף בני אדם השתתפו אמש (שני) בהפגנה שנערכה בכיכר הבימה בתל אביב בקריאה לממשלה לפעול למיגור האלימות נגד נשים וכדי למחות נגד אוזלת ידה. מאז תחילת השנה נרצחו עשר נשים ותינוקת, נמסר למתאספות. עוד לפני המחאה רוססו כתובות גרפיטי ברחבי העיר, בהן גם שמות הנרצחות והכיתוב: "איפה השר לענייני רצח נשים?". בין המפגינים, פעילות ופעילי חד"ש ובהם יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ עאידה תומאסלימאן שמסרה "שש נשים נרצחו בזמן המשבר הקורונה ולממשלה אין פתרונות ואין הצעות. למעשה, נראה שלממשלה החדשה הזו פשוט לא אכפת. אין על מי לסמוך, רק על עצמנו ואנו צריכות לשים לזה סוף".

בשלטים שנתלו בעצרת, אמש, נכתבו בהתרסה הסיבות שבגינן נשים נרצחות. בין השאר נכתב: "בגדה בו", "כבוד המשפחה", "לא הכינה לו קפה", "נכות רגשית", "רצתה להיפרד" ועוד. בשלטים נוספים שהונפו בעצרת נכתב: "דם נשים אינו הפקר" ו"את לא לבד" (צילום: לוט"ם)

המפגינות, בהובלת הפעילות עינב כגן, הדר גל, אור ביטון ורון מרקס, התאספו וקריאות נגד ממשלת הימין החדשה וזו היוצאת. "כשאנחנו נרצחות אין לנו שם, לא אות. ולא פנים. לפעמים רק מספר: 'נרצחת'. אין תקציבים מתאימים, וכתוצאה מכך אין לנשים ביטחון לא ברחוב, וגם לא בבתיהן. גם לתקשורת יש חלק ואחריות לשיח הזה שלא מעורר את הממשלה לתחושת חירום", נאמר. ענת ניר, ממובילות המחאה נגד אלימות כלפי נשים, הדגישה כי "אחת המגפות החברתיות החמורות במדינה היא האלימות במשפחה. מגפה זו משפיעה על מאות אלפי משפחות, אבל בזמן שמורכבת ממשלה ומחולקים תיקים, הנושא לא תופס מקום בסדרי העדיפויות. התאספנו בכיכר כדי להראות שלא נשתוק על רצח נשים. זו מכה אמיתית שהייתה פה לפני הקורונה, ותישאר גם אחרי".

אחת הנואמות בעצרת מתחה ביקורת חריפה על הממשלה. "עכשיו הגיע הזמן לפתרונות לנשים שחיות. מאות אלפי נשים שיושבות בבית ומקבלות מכות, ויש להן בני זוג מתעללים ואף אחד לא נותן להן מענה. אתמול הושבעה ממשלה חדשה בישראל. אף אחד ואף אחת לא ראו לנכון להציג את הסוגיה החשובה הזו. במשך חודשים ושבועות הם רבים מי ייקח את התיק ומי יעמוד בראש משרד. הלוואי והיו נלחמים על החיים שלנו כמו שהם נלחמים על הג'ובים שלהם".

לצד העצרת התקיימה הדלקת נרות זיכרון לזכר 11 הנשים שנרצחו מתחילת השנה, מתוכן שש מתחילת משבר הקורונהושלוש רק בתוך שלושת השבועות האחרונים. בעת העצרת בתלאביב נערכה משמרת מחאה בראש פינה ובבאר שבע ריססו פעילות חברתיות למען נשים את שמות הנרצחות ברחבי העיר.