צרפת: 17% תמיכה במועמד השמאל העקבי; 120 אלף הפגינו במרסיי

 

120 אלף מפגינים השתתפו הערב (שבת) באסיפת בחירות, הגדולה בדרום צרפת מזה עשרות שנים, שנערכה על ידי מועמד "חזית השמאל", ז'אן-לוק מנלשון בעיר מרסיי. לאחר נאומו הקצר של מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית, פייר לורן, מנלשון נאם במשך 80 דקות וזכה לתשואות רמות מצד הקהל.

 

יצוין שראש העירייה הימני של מרסיי ניסה להעמיד מכשולים בפני מלנשון, ואסר על קיום אסיפה פומבית באחד הגנים הציבוריים הגדולים בעיר. מלנשון עתר לבית המשפט נגד הנהלת העירייה, זכה בתביעתו, ואף קבע כי לאסיפה הציבורית יקדם מצעד, ברחובות המרכזיים של מרסיי. מספר המשתתפים במרסיי היום היה דומה למספר המשתתפים בעצרת בכיכר הבסטיליה שבלב פאריס שנערכה במחצית מארס. עוד כ-17 אלף גולשים עקבו ישירות אחר האסיפה ההמונית באמצעות אתר האינטרנט של המפלגה הקומוניסטית. בתום נאומו הארוך, קרא מלנשון להשתתף בעצרת האחרונה לפני הבחירות שתתקיים ביום חמישי הקרוב בפאריס. עוד הוא קרא להפוך את האחד במאי "לגדול של הדור האחרון". ב-6 המאי צפויות הבחירות לפרלמנט ברחבי צרפת.

  

משתתפי עצרת הבחירות, היום אחה"צ, במרסיי (צילום: "הומניטה")

 

לפי תוצאות הסקרים האחרונים שפורסמו בסוף השבוע בצרפת, מועמד השמאל העקבי בבחירות לנשיאות, מלנשון, זוכה לתמיכה של כ-17% מהבוחרים. מנהיג "חזית השמאל" צפוי להגיע בסיבוב הראשון של הבחירות, שיתקיים ב-22 באפריל, למקום השלישי. בכך יעקוף את מועמד מפלגת המרכז, פרנסואה ביירו, ואת מועמדת הימין הקיצוני, מרין לה פן.

 

עם פתיחת מערכת הבחירות לנשיאות, צפו הפרשנים בעיתונות, כי גישתו האגרסיבית של מלנשון – כולל קריאתו ל"מרי אזרחי", והצהרתו כי יטיל מס של 100% על הכנסה שמעל מיליון יורו – תוביל להתרסקותו. אך על רקע העמקת המשבר הקפיטליסטי באירופה, ועמדותיו המגומגמות של מועמד המפלגה הסוציאליסטית, פרנסואה הולנד, התמיכה במלנשון רק הולכת וגוברת. מלנשון, בן 60, בעל תואר בפילוסופיה, עומד בראש מפלגה חדשה בשם "מפלגת השמאל", אותו ייסד ב-2008, לאחר שעזב את שורות הסוציאליסטים. מפלגתו חברה למפלגה הקומוניסטית הצרפתית ולכוחות שמאל נוספים, ויחד הקימו את "חזית השמאל", שהתמודדה בהצלחה בבחירות המוניציפאליות ובבחירות לפרלמנט האירופי.

 

על פי העיתון "לה מונד", מפלגות הממסד בצרפת חוששות מכך, שהתמיכה הגוברת בסדר היום של "חזית השמאל", תכרסם בתמיכה לה זוכה מועמד המפלגה הסוציאליסטית. לפי הסקרים שפורסמו בשבוע הראשון של אפריל, הולנד צפוי לנצח בסיבוב הראשון, עם 27%, ירידה של 2% בהשוואה לסקר הקודם. הסקר מנבא 26% לסרקוזי בסיבוב הראשון. בסיבוב השני, שיתקיים שבועיים לאחר הסיבוב הראשון, צופה הסקר ניצחון להולנד, עם 55% מהקולות, לעומת 45% לסרקוזי. מלנשון כינה בעבר את הולנד "רב חובל של סירת פדלים בסופה". אך התקפותיו הארסיות ביותר מכוונות נגד לה פן, אותה כינה "אישיות מטונפת, המפיצה שנאה כלפי זרים" ו-"נוכחות אפלה בפוליטיקה הצרפתית". מצע הבחירות של מלנשון כולל, בין היתר, הגנה על זכויות העובדים, הלאמת הבנקים, וקריאה לפרק את נאט"ו ולעזוב את האיחוד האירופי, ולהקים תחתיהם ברית חדשה, הנשענת על העמים.

 

באחד הנאומים, שנשא, בפני הפגנה המונית של 120 אלף מתומכיו, שגדשו את כיכר הבסטיליה בפאריס, קרא מלנשון להיפטר מ"השוק החופשי המגוחך" ו"לפרק את כל הארגונים המייצגים את ההגמוניה הצפון-אמריקאית". האסיפות הפומביות של מלנשון, אשר ברבות מהן נאם פייר לורן, המזכ"ל הצעיר של המפלגה הקומוניסטית הצרפתית, היו לגדולות ביותר במערכת הבחירות. בעקבות כינוס בחירות גדול נוסף, שקיים מלנשון בעיר ליל, בו השתתפו קרוב ל-25,000 תומכים, שוחח כתב היומון "הומניטה" עם מישל דמסין, אשר מכהנת כסגנית ראש העירייה וכחברה בסנאט, מטעם המפלגה הקומוניסטית.

 

ש: מתי החל המהפך? איך המריאה מערכת הבחירות של השמאל העקבי?

ת: היו שני אירועים מכוננים במערכת הבחירות הזו. אירוע מכונן ראשון היה, כאשר מלנשון, שעד אז היה מועמד אנונימי למדי, הופיע באחד משידורי החדשות המרכזיים, ונקט עמדות חד-משמעיות וברורות בנוגע לשאלות שעל סדר היום. זאת, נוכח דבריהם התפלים של יתר המועמדים. האירוע המכונן השני היה האסיפה ההמונית בכיכר הבסטיליה. השתתפתי במצעד שנערך בפאריס, וכאשר שבתי הביתה לצפון, רבים שאלו אותי: "האם זה נכון שהיית שם?", כאילו היה מדובר באירוע היסטורי. עבור רבים, מלנשון הוא-הוא ה"תגלית" של בחירות אלה. זאת, חרף העובדה כי בתחילת מערכת הבחירות, היו רבים שלא הכירו אותו, ואפילו בשורות המפלגה הקומוניסטית היו כאלה שפקפקו בכישוריו.

 

ש: האם את זוכרת התגייסות פוליטית דומה בעשורים האחרונים?

ת: כן, ישנו תקדים ראוי לציון, המהווה את הבסיס הפוליטי להקמת "חזית השמאל". כל הכוחות שכרתו ברית במסגרת החזית, היו שותפים במערכה נגד אישורה של החוקה האירופית, במשאל העם שנערך ב-2005. באותו משאל עם, חרף העובדה, כי כל הממסד הפוליטי והכלכלי תמך בחוקה, רוב המשתתפים במשאל התנגדו לחוקה הניאו-ליברלית. היינו אז בודדים בהתנגדותנו, אבל הצלחנו להקים כוח שכלל מפלגות פוליטיות ופעילים באיגודים המקצועיים ובתנועות החברתיות. אותו כוח הוא זה העומד כיום מאחורי "חזית השמאל", בתוספת צעירים רבים, שהצטרפו למערכת הבחירות בחודשים האחרונים.

 

ש: מהו מקור תוספת הקולות ל"חזית השמאל"?

ת: היעד שלנו, הוא לגרום לאזרחים הרבים, שכלל לא טרחו להצביע בבחירות האחרונות, לצאת מהבתים ביום הבחירות, ולהתייצב בקלפי. אנו יודעים גם על פעילי מפלגות אחרות, ירוקים וסוציאל-דמוקרטים, השוקלים להצביע עבור מועמד החזית. במרכז המצע שלנו עומדות, הרי, הבעיות האמיתיות של העובדים ושל העם: המאבק באבטלה, הקושי לגמור את החודש, והמערכה נגד הגזענות ונגד שנאת הזרים.

 

עוד על מלנשון, ריאיון שפורסם היום (שבת 14.4) באתר "הגדה השמאלית" עם מועמד "חזית השמאל" לנשיאות צרפת: www.hagada.org.il

 

כל הסקרים שפורסמו בסוף השבוע והסקרים ב-3 החודשים האחרונים (בצרפתית):

http://www.gauchemip.org/spip.php?article13022