גילוי דעת של תנועת נשים דמוקרטיות בישראל לגבי תקציב המדינה לשנת 2009

 

די לגזול מהנשים!
 
ממשלת אולמרט-ברק אישרה תקציב של גזירות על הנשים, תקציב שאינו מתמודד עם העוני הגדל ועם האבטלה של נשים, תקציב הגוזל עוד ועוד מההכנסות של המשפחות ומקצץ בשירותים חיוניים כמו טיפות חלב.
"מס בריאות" על עקרות בית: הממשלה הנוכחית ואלה שקדמו לה מפחיתות כל הזמן את המסים שמשלמים העשירים והחברות הגדולות. אך כשזה מגיע לנשים – דורשים מהן לשלם יותר. אחת ההחלטות של הממשלה לגבי תקציב 2009 היא – לגבות מכל אישה שאינה עובדת מחוץ לביתה (עקרת בית) תשלום של 90 שקל לחודש עבור הזכות לביטוח בריאות. עד עכשיו נשים עקרות בית לא שילמו "מס בריאות" משום שאינן עובדות. אבל מ-2009, החליטה הממשלה, יכריחו אותן לשלם. בפועל, 90 שקל לחודש אלה אינם מס רגיל, אלא קיצוץ בקיצבת הילדים, למשל, שמקבלת אישה שאינה עובדת מחוץ לביתה ומטפלת בילדיה.
העלאת מחירי הנסיעה באוטובוסים ובמוניות ה-9%: העלאה זו תפגע במיוחד בנשים, המשתמשות יותר בתחבורה ציבורית.
קיצוץ 90 מיליון שקל מתקציב התחנות לבריאות המשפחה (טיפות חלב): הממשלה פועלת כבר כמה שנים לחיסול השירות של התחנות לבריאות המשפחה, שהוא חיוני לנשים הרות, לתינוקות ולמשפחה בכלל. עכשיו החליטו על קיצוץ נוסף בתקציב טיפות חלב, דבר שיוביל גם לפיטורים נוספים של אחיות המועסקות בשירות הזה.
פיטורים נשים העובדות בשירות המדינה: הממשלה החליטה להקטין ב-1% את מיספר העובדים בשירות המדינה. ומאחר שרוב המועסקים בשירות המדינה הן נשים, הרי פירוש הדבר – פיטורים של נשים עובדות.
הקפאה של שכר המינימום: הממשלה דוחה שוב את ההעלאה של שכר המינימום. מאחר שרוב מקבלי שכר המינימום (ופחות ממנו) הן נשים, הרי זו עוד החלטה נגד נשים.
קיצוצים בתקציב החינוך: הממשלה החליטה לבטל את המימון לאבטחה בבתי ספר ולקצץ בהסעות לתלמידים. הפגיעה הזאת בילדים מצטרפת לקיצוצים החריפים שהיו בקיצבות הילדים ובהבטחת הכנסה למשפחות עם ילדים שבראשן עומדת אישה (חד-הוריות).
תנועת נשים דמוקרטיות בישראל קוראת לארגוני הנשים, לכל הנשים הערביות והיהודיות, להיאבק יחד נגד הגזירות החדשות, שיוטלו על הנשים, ונגד המדיניות של חיסול זכויות נשים, של שכר נמוך ושל קיצוצים בקיצבות הביטוח הלאומי, המגדילה את מיספר העניים.
בואו ניאבק יחד למען תקציב אחר, למען תקציב המבטיח לנשים עבודה בשכר הוגן, המעביר תקציבים ממימון מלחמות, התנחלויות וכיבוש לחינוך, לבריאות לשיכון ולרווחה.
סוף אוגוסט 2008