שני מקרי רצח תוך שבוע: אלפים הפגינו בצומת כפר קרע וחסמו את כביש 65

אלפים הפגינו אמש (שלישי) בצומת כפר קרע במחאה על האלימות הגואה בחברה הערבית וחסמו את כביש 65 הסמוך ליישוב. ההפגנה התקיימה בתום השביתה הכללית שהוכרזה במעוצה המקומית ולאחר הלווייתו של סלימן מסרי, שנורה למוות כשעבד על טרקטור בשטח היישוב. להפגנה הגיעו תושבים, וכן אנשי ציבור ודת, וחברי כנסת מהרשימה המשותפת ובראשם ח"כ איימן עודה (חד"ש). כך מסר הבוקר העיתון "אל אתיחאד" היוצא לאור בחיפה. מסרי, בן 50, נקבר ארבעה ימים אחרי הרצח של קאסם גאוי.

ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש הרשימה המשותפת) שלקח חלק במחאה מסר: "אלפים חסמו את הכביש הראשי בוואדי עארה בעקבות מקרה הרצח השני בכפר קרע ביומיים האחרונים. נמשיך את המחאה, וביום ראשון נפתח בשביתת רעב באוהל מחאה מול קריית הממשלה בים. דם יהודי אינו אדום יותר. את הפשיעה והאלימות בחברה הערבית צריך לעקור מהשורש ומייד".

מפגינים, אמש, בכפר קרע (צילום: אל אתיחאד)

הרצח בכפר קרע מעלה את מספר הקורבנות בחברה הערבית מתחילת 2019 ל-78, ובוועדת המעקב של הציבור הערבי החליטו להמשיך במחאה שהחלה לפני כחודש. המחאה נמשכת למרות ההודעה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הקמת צוות שיגבש המלצות ויקים תכנית למיגור האלימות בחברה הערבית.

הרשימה המשותפת הגיבה להודעת נתניהו והודיעה: "עוצמת המחאה והזעקות הקולניות הגיעו גם אל ראש ממשלה ואילצו אותו לצאת מאדישותו. ההחלטה באה אל מול גל מחאה צודק ועקבי בדרישה אלמנטרית וצודקת לחיים בביטחון. עם זאת, איננו מסתנוורים מהבטחות נתניהו, מבחן ההבטחות הוא ביישומן".

הרשימה הוסיפה: "טיפול בפשיעה בחברה הערבית מחייב דו שיח עם הנהגת החברה הערבית: חברי כנסת, ראשי רשויות מקומיות ומומחים מהחברה הערבית. לא נקבל הנחתות מלמעלה. אנחנו מאמינים שהמאבק שלנו חייב להוביל להחלטת ממשלה ולוועדת חקירה שתבחן לעומק את הכשלים של הגופים הממונים על ביטחון התושבים. "איסוף הנשק ומאבק בגורמי הפשיעה הם נדבך חשוב במאבק בפשיעה – כפי שהבהרנו לשר ארדן בפגישתנו איתו לפני שבועיים, והם אינם צריכים להידחות עד לקבלת מסקנות הצוות".

עוד על המאבק למיגור הפשע בחברה הערבית, בגיליון השבוע של "זו הדרך" (עמ' 4 ו-8):

http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2019/10/G42_2019.pdf