שביתה כללית ביישובים הערביים בעקבות הטבח בעזה; בתל-אביב המפגינים חסמו כבישים

שביתה כללית במסחר, בתחבורה, ברשויות המקומיות ובמוסדות חינוך ביישובים הערביים נערכה היום (רביעי), במחאה על טבח המפגינים הפלסטינים ברצועת עזה. יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה (חד"ש), הצטרף לשביתה ואמר הבוקר "אנחנו יוצאים היום לשביתה של כלל האוכלוסייה הערבית כמחאה על הירי הקטלני ברצועה. אי אפשר לעצום עיניים לייאוש של התושבים שמנסים להיאבק בכלא שנקרא עזה. אי אפשר להמשיך בשגרה בזמן ש-60 מפגינים נרצחו במצח נחושה על ידי ממשלת נתניהו ובחסות ממשל טראמפ".

2018-05-16_204423

מפגינים חוסמים את רחוב המלך ג'ורג' אמש, מול מצודת זאב, במחאה על ההרג ההמוני בעזה (צילום: זו הדרך)

בטייבה, אום אל פאחם, נצרת, רהט, לוד, בכפרים רבים בצפון, במשולש ובנגב נסגרו בתי הספר ובתי עסק רבים ונערכו עצרות מחאה. אמש הפגינו אלפי ערבים אזרחי ישראל ברחבי הארץ. ברהט נערכה הפגנה גדולה והפגנות נוספות נערכו באום אל פחם, מג'ד אלכרום, לוד, טייבה ויישובים נוספים.

באום אל פחם השתתפו מאות בהפגנת מחאה נגד הרג המפגינים בעזה. "לישראל היה ויש את היכולת להסיר את המצור מעל עזה. אנחנו חייבים להציב אלטרנטיבה מוסרית למלבי האש שיושבים בממשלה, כדי שיהיה איזשהו עתיד לחיים שלנו כאן, לכל האזרחים, לשני העמים", אמר ח"כ עודה למפגינים.

בתלאביב כאלף איש הפגינו מול מטה הליכוד בבית ז'בוטינסקי במחאה על ההרג בעזה. בין המפגינים היו גם חברי הכנסת דב חנין (חד"ש הרשימה המשותפת) ומוסי רז (מרצ). מזכ"ל מק"י, עאדל עאמר וח"כ חנין נשאו דברים בהפגנה. יעלה רענן, תושבת עוטף עזה ופעילה ב"קול אחר", אמרה שממשלת הימין יכלה להסיר את המצור ולא עשתה זאת. "ששים אנשים שהלכו למותם מגיע ממקום של סבל עצום, סבל של אין תקווה סבל של אין מים, אין עבודה, אין עתיד אין כלום. כל עוד שכנינו יסבלו, גם אנחנו נסבול".

המפגינים הרבים חסמו את רחוב המלך ג'ורג' ומאוחר יותר חסמו אחד הצמתים המרכזיים בעיר: דיזנגוף פינת המלך ג'ורג'. כוחות משטרה ניסו לפנותם אך ללא הצלחה. ההפגנה התארגנה תוך שעות במשותף על ידי תנועת עומדים ביחד, חד"ש, מק"י, "קול אחר" משדרות ועוטף עזה, שלום עכשיו, פורום המשפחות השכולות הישראליפלסטיני, מרצ, שוברים שתיקה, זזים, לוחמים לשלום, גוש שלום, מחזקים.

במקביל, מאות מפגינים ומפגינות יצאו לשדרות בן גוריון שבחיפה וקראו קריאות הזדהות ותמיכה עם תושבי עזה קרבנות הדיכוי. מול המפגינים עומדת קבוצה של עשרה מפגינים עם דגלי ישראל. בתווך שוטרים רבים שעצרו חמישה מפגינים שמחו נגד הטבח. עצורים גם נרשמו בכניסה לאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, בה נערכה הפגנה בהשתתפות סטודנטים ומרצים, ערבים ויהודים נגד המצור ברצועת עזה. ממול התארגנה הפגנה של אנשי ימין שניסו להפריע ולקלל.

גם כמאה מפגינים התכנסו אתמול בצהריים בכיכר אנטין בכניסה הראשית לאוניברסיטת תל אביב למחות נגד הטבח במפגינים העזתיםכוחות משטרה הגיעו למקום כדי לאבטח את ההפגנה, ויצרו מתחם מגודר לסטודנטים המוחים וכן להפגנת נגד שלא התקיימה. גם באוניברסיטה העברית בירושלים התקיימה הפגנה בצהריים ביוזמת תאי הסטודנטים של חד"ש ועומדים ביחד בהשתתפות של כמאה סטודנטים ואנשי סגל.

אנשי ימין תקפו אתמול עם סטודנטים ערבים ויהודים במכללה האקדמית תל חי בגליל העליון. הסיבה: דקת דומייה של הסטודנטים לזכר ההרוגים הפלסטינים ברצועת עזה. הנהלת המכללה האקדמית תל חי מסרה: "הנהלת המכללה מחזקת ידי כוחות הביטחון בפעולתם להגנת המדינה ותושביה".

סרטון של הטלוויזיה החברתית על ההפגנה שנערכה אמש בתלאביב:

https://www.facebook.com/israelsocialtv/videos/10156218932664088

סטודנטים יהודים התעמתו היום (ג') עם סטודנטים ערבים במכללה האקדמית תל חי בגליל העליון. הסיבה: דקת דומייה של הסטודנטים הערבים היום, יום הנכבה, לזכר ההרוגים הפלסטינים במהומות אתמול ברצועת עזה.

הסטודנטים הערבים החליטו באחת ההפסקות לקיים דקת דומייה, ולא אחזו בדגלים או בשלטים במהלכה. בסמוך התקיימה פעילות של תנועת "אם תרצו", והצדדים קיללו אחד את השני. הסטודנטים היהודים הניפו לעברם דגלי ישראל ושרו "עם ישראל חי".