שביתה כללית ביוון נגד המדיניות הניאו-ליברלית של ציפראס; ההפגנות נמשכות

שביתה כללית ביוון, אתמול (רביעי) נגד המדיניות הניאו-ליברלית של ממשלת ציפראס. על פי קריאת מערך הכוחות המעמדיים של המפלגה הקומוניסטית, עם תום השביתה בשעות הבוקר, נמשכו ההפגנות ההמוניות ברחבי יוון. זן השביתה הכללית הראשונה מאז תחילת השנה, אבל ה-11 מאז תחילת הכהונה של ממשלת סיריזה.

2017-05-18_201344

פעילי מערך הכוחות המעמדיים של המפלגה הקומוניסטית מפגינים הבוקר באתונה (צילום: המפלגה הקומוניסטית היוונית)

 

השביתה פרצה בעקבות צעדי צנע נוספים של ממשלת ציפראס במסגרת "חבילת ההצלה" נוספת לכלכלת יוון מצד הבנק האירופי המרכזי וקרן המטבע הבינלאומית. על החבילה סוכם  אחרי חודשים ארוכים של התכתשויות בין אתונה לבין נושיה באירופה. חבילת חילוץ שלישית לא ממש עזרה ויוון צנחה שוב למיתון ברבעון הראשון של השנה.

כלכלת יוון התכווצה ב־0.1%, זאת לאחר שהתכווצה ב־1.2% ברבעון האחרון של 2016 — כך על פי נתוני רשות הסטטיסטיקה היוונית. דוברי הממשלה מסרו תחזיות לצמיחה של כ־0.2% לרבעון הראשון. בהתאם, ממשלת יוון עדכנה כלפי מטה את תחזית הצמיחה לשנה כולה ל־1.8% מתחזית קודמת של 2.7%.

כלכלת יוון עדיין קטנה ב־27% לעומת ערב פרוץ המשבר הקפיטליסטי העולמי ב-2008. הנתונים התפרסמו לקראת דיון הצפוי להתקיים בפרלמנט היווני לגבי צעדי הצנע החדשים, כולל קיצוצים בפנסיה, הדרושים על מנת לשחרר את הנתח הבא בחבילת החילוץ האירופית בשווי 86 מיליארד יורו. על פי הערכות באתונה, הרפורמות יגייסו כ־2.5 מיליארד יורו עד 2020.

גם הנתונים מאיטליה אינם מעודדים. התמ"ג צמח ב־0.2% ברבעון הראשון לעומת הרבעון שקדם לו. בחישוב שנתי צמחה כלכלת איטליה ב־0.8%. הנתונים החדשים הראו כי הכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו עדיין מדשדשת, אחרי מיתון ממושך תולדת המשבר הקפיטליסטי.