רשמי ביקור ברפובליקה העממית של לוגאנסק שבאוקראינה

בתחילת חודש מאי השתתפתי בכנס אנטיפשיסטי שנתי בלוגאנסק. הכנס מתקיים מיד לאחר חג האחד במאי, ביוזמת הפדרציה של האיגודים המקצועיים של הרפובליקה העממית של לוגאנסק (לוהאנסק בהגיה אוקראינית).

תהלוכת יום הניצחון על גרמניה הנאצית בלוגאנסק, 9 במאי 2019 (צילום: טאס)

באחד במאי נערך במקום מצעד המוני של ארגוני עובדים, בו השתתפו רבבות עובדי מכרות הפחם, תעשיות הטקסטיל ועוד. במצעד השתתפו תושבי חוץ, וביניהם אנוכי, שבאנו להזדהות עם הרפובליקה הנלחמת בשלטון הימני הקיצוני האוקראיני, המסתייע בתמיכת ארה"ב והאיחוד האירופי.

במצעד ובכנס השתתפו פעילים אנטיפשיסטים מארצות רבות: רוסיה, אירלנד, ברזיל, אינדונזיה, ארה"ב, גרמניה, פינלנד, סרביה, צ'כיה, סוריה, מצרים, עיראק, פלסטין ועוד. הכנס עסק בעליית הניאונאציזם באוקראינה בתמיכת המערב, וציינו בו מלאות חמש שנים לטבח באודסה של 48 פעילים אנטיפשיסטים שתפסו מחסה במטה האיגודים המקצועיים.

לאחר הכנס ביקרתי במוזיאון וטיילתי ברחובות העיר. ראיתי פסלים ואנדרטאות של לנין ושל הלוחמים למען השלטון הסובייטי במלחמת האזרחים ונגד הנאצים. לוגאנסק מכבדת את זכרם. בכנס, במוזיאון ובשיחות עם תושבי העיר, בהם אנשי צבא, שמעתי את ההיסטוריה של הגבורה של תושבי האזור במאה השנים האחרונות.

באזור דונבאס (מחוזות דונייצק ולוגאנסק של היום), שבו מכרות פחם ובתי חרושת של תעשייה כבדה, צמחו מעמד פועלים גדול ופעילות איגוד מקצועית ענפה. באזור זה ניכרה בתחילת המאה ה-20 תמיכה רבה במפלגה הבולשביקית בראשות ולדימיר איליץ' לנין.

המנהיג של הבולשביקים בלוגאנסק היה קלים וורושילוב, מנהיג פועלים. לאחר חוזה ברסטליטובסק במרס 1918, כאשר הצבא הגרמני כבש את אוקראינה והצבא האדום נסוג, הקימו וורושילוב ופרחומנקו (שגם הוא היה מפקד בצבא אדום) גדודי פועלים. אלה יצאו להילחם עם מעט תחמושת נגד הצבא הגרמני, שהיה חמוש היטב.

הם החזיקו מעמד 12 יום. למרות ההפסד בקרב על לוגאנסק, זכה וורושילוב בתהילה גדולה. ליחידותיו הצטרפו פועלים מטיראספול ומאודסה, כמו גם גדודים נוספים שנסוגו מהגרמנים.

לאחר מכן כיהן וורושילוב כמפקד בכיר בצבא האדום. בשנים 1940-1925 שימש שר ההגנה של ברית המועצות. במלחמת העולם השנייה לחמו תושבי המחוז בנאצים בגבורה, ו-287 מהם קיבלו תואר גיבור מממשלת ברית המועצות. בעיר קרסנודון שבמחוז זה פעלה הגווארדיה הצעירה, ארגון מחתרתי שביצע פעולות חבלה נגד הנאצים. רוב חברי המחתרת נתפסו והוצאו להורג.

אוליגרכים אוקראינים, שהשתלטו על כלכלת המדינה, ארגנו ב-2014 הפיכה פשיסטית באמצעות מימון הפגנות של קיצונים ימנים וניאונאצים. המערב תמך בהפיכה בגלוי.

הם הפילו את נשיא המדינה ויקטור יאנוקוביץ', שהיסס לחתום על הסכם שותפות עם האיחוד האירופי. הוא חשש שההסכם יפגע במסחר עם רוסיה וכך יאבדו רבים את מקום עבודתם.

לאחר ההפיכה, החלו כוחות ימניים וניאונאציים לכפות את התרבות של חלק ממערב אוקראינה על כל אזרחי המדינה: הם הפילו פסלים סובייטיים כדי למחוק כל זכר של ברית המועצות ושל זכויות העובדים ורמת חייהם בזמנה; הם חתרו להפוך את הלאומנים ומשתפי הפעולה עם היטלר באוקראינה, בהם באנדרה ושוחביץ', לגיבורים לאומיים. הם גם העלו את מחירי החשמל והמים וביטלו את מעמדה הרשמי של השפה הרוסית.

בתגובה להפיכה, יצאו תושבי מזרח אוקראינה, שבה קיימת מסורת סובייטית חזקה, למאבק נגד הפלת פסלים של לנין ושל גיבורים סובייטים אחרים; נגד הפיכת משת"פים של היטלר לגיבורים ונגד סגירת מפעלים ופגיעה בזכויות חברתיות.

במחוזות אודסה וחרקוב, דיכא המשטר האוקראיני את המאבקים באכזריות. פעילים רבים נגד ההפיכה נרצחו או נכלאו. במחוז קרים שבחצי האי קרים, הצליחו התושבים להקים מיליציה חמושה, לארגן משאל עם על פרישה מאוקראינה ואיחוד עם רוסיה. רוסיה קיבלה את המחוז עם כל תושביו. רוב אנשי הצבא האוקראינים שם – הצטרפו לצבא רוסיה. גם במחוזות דונייצק ולוגאנסק הקימו התושבים מיליציות, הצליחו לארגן משאל העם והכריזו עצמאות. רוסיה סירבה לספח אותם, והמשטר האוקראיני שלח צבא לדכא את המחוזות המורדים. אך הצבאות של דונייצק ולוגאנסק הצליחו להדוף את ההתקפות. היום הרפובליקות הפורשות שולטות בשליש מהשטחים של המחוזות.

מתנהלת מלחמת חפירות בין המשטר האוקראיני לבין הרפובליקות העממיות של דונייצק ולוגאנסק. הרפובליקות הלאימו את הבנקים, ובלוגאנסק קיים רק בנק ממשלתי יחיד. כמו כן, נקבע ניהול חיצוני של מכרות ומפעלים, שהולאמו מידי בעלי ההון האוקראינים שסירבו לשלם מסים למדינות החדשות.

היום לוגאנסק היא למעשה מדינה עצמאית עם צבא חזק. בביקורי, ראיתי טנקים, קטיושות ותותחים של הרפובליקה עושים חזרות אחרונות לקראת המצעד שהתקיים ביום הניצחון (9.5). אני מקווה שיבוא שלום על כל אדמת אוקראינה.

שמעון קורנפלד

הרשימה עומדת להתפרסם בגיליון "זו הדרך" הקרוב