פעילי הסביבה יפגינו ביום שישי מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה

פעילי ארגון "שומרי הבית", יפגינו ביום שישי הקרוב בשעה 13:00 מול ביתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקיסריה. במהלכך ההפגנה ידרשו המפגינים מראש הממשלה לדרוש משר האנרגיה, יובל שטייניץ להרחיק את אסדות הגז אל מעל מאגר הגז, 120 ק"מ מהחוף, כמו שבונים בכל העולם.

2018-05-22_195948

יוני ספיר, פעיל בארגון "שומרי הבית" מסר: "המאבק להרחקת אסדת הגז מתנהל בחודשים האחרונים ואנו נאבקים במטרה לשנות את תכנית הפיתוח המסוכנת של מאגר לוויתן, בדרישה למקם את אסדת הפקת הגז המזהמת במרחק של 120 ק"מ מהחוף כאסדה צפה, כמקובל בעולם ב- 97% מהמקרים של מאגרים במים עמוקים משנת 2010 ואילך. הקמת האסדה, שהינה מתקן פטרוכימי לניקוי הגז הגולמי, כ- 10 ק"מ בלבד מן החוף הישראלי כמתוכנן, שעה שהיא משמשת לניקוי גז בעיקר עבור יצוא, מהווה סכנה בריאותית עד לסכנת מוות עבור כלל תושבי ישראל, בשל הסכנות להרעלת מי השתייה המותפלים והדגה וכן לחורבן הים והחופים. זו סכנה בקנה מידה לאומי", כך לטענתו.

עוד הוסיף ספיר: "מסיבות שאינן ברורות, משרד האנרגיה מקדם בכל הכוח את התכנית ההזויה הזו, בשעה שיש חלופה ישימה וזולה הנפוצה בכל העולם שגם התבקשה על ידי זכיינית המאגר במקור: אסדת גז צפה מעל מאגר הגז בלב ים. מאסדה כזו יוזרם לארץ אך ורק גז נקי ואילו הדלק המסוכן שהינו תוצר לוואי, יישלח היישר לייצוא. בנוסף, מי התוצר הרעילים יושבו אל הבאר ממנה נשאבו ולא ירעילו את מי השתייה המותפלים ואת הדגה. יתר על כן, זיהום האוויר במקרה של פיתוח מעל המאגר קטן דרמתית ביחס לזה באמצעות אסדה מרוחקת, בשל הוויתור על הצורך להשתמש בחומרים רעילים נוגדי קפיאה, המשחררים כמויות אדירות של מסרטנים לאוויר. אני קורא בקריאה דחופה למשטרת ישראל לחקור את הנסיבות שהביאו לקירוב האסדה אל החוף!".

 

ההפגנה בפייסבוק:

https://he-il.facebook.com/events/619670065059374