פעילי גרינפיס במחאה במטה שופרסל: עצרו את הרס היערות בארגנטינה

פעילי ארגון הסביבה הבינלאומי גרינפיס קיימו הבוקר (ראשון) פעולת מחאה במטה שופרסול

בראשוןלציון נגד רשת שיווק המזון הגדולה בישראל, וזאת בשל חלקה בהרס יער הגשם במחוז צ'אקו שבצפון ארגנטינה. הפעילים טיפסו לגובה רב על עמוד מול מטה החברה והניפו שלט מחאה ענק עם הכיתוב "שופרסל הורסים יערות בשבילך". ההנהלה הזמינה את כוחות המשטרה כדי לפנותם.

סניפי התנועה הסביבתית בישראל ובארגנטינה ערכו חקירה משותפת במהלך החודשים האחרונים ממנה עולה כי קיימים קשרים בין עסקים חקלאיים גדולים לגידול בקר במדינה הדרוםאמריקאית המעורבים בהיקף נרחב בכריתת יערות ופינוי שטח גדול שלהם לטובת גידול בקרלבין סופרמרקטים חשובים ומרכזיים ברחבי אירופה וישראל, ביניהם גם שופרסל. לטענת גרינפיס, בשר הבקר הנמכר תחת המותג "אגנוס" של שופרסל מגודל על חורבות יערות צ'אקו, המערכת האקולוגית השנייה בגודלה בדרום אמריקה.

"מגוון החיים העשיר ביערות העד של דרום אמריקה נשרף ונחרב עלידי מגדלי בקר, והמראות של יער האמזונס הבוער חשפו לעיני כל העולם את חומרת המצב", מסר ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל מחקר ואסטרטגיה בגרינפיס ישראל. "בידינו ראיות מוצקות לכך ששופרסל שותפה בהרס צ'אקו, היער השני בגודלו בדרום אמריקה ומערכת אקולוגית חשובה ביותר למערכת האקלים. עץ שנשרף בדרום אמריקה כדי לגדל פרה שבשרה יימכר בישראל, זו פגיעה ביכולת שלנו לשמור על אקלים כדור הארץ ולמנוע את החרפת משבר האקלים. האבסורד הוא שישראל נמצאת באחד האזורים הפגיעים ביותר מפני שינוי אקלים עם יצירת מצב של בצורת אזורית כרונית, על כל המשתמע מכך".

לדברי גרינפיס, בשל מצב החירום האקלימי קיים צורך להפסיק את כריתת היערות באופן מיידי. לכן, משרדי גרינפיס ברחבי העולם פונים לרשתות שיווק עלמנת שינקו את שרשרת האספקה שלהם. במהלך החודשיים האחרונים פנו בארגון גרינפיס מספר פעמים להנהלת שופרסל בבקשה להיפגש ולהגיב לממצאי החקירה, אך שופרסל התעלמה מבקשות אלה. גרינפיס קוראים לשופרסל לאמץ מדיניות של "אפס כריתת יערות" ולנקות את שרשרת האספקה של מוצריה.