ענבל חרמוני המייצגת קו אידאולוגי בלתי-מתפשר נבחרה להנהיג את איגוד העו"סים

4659     עובדות ועובדים סוציאליים מימשו בשבוע שעבר (27.1) את זכות ההצבעה שלהם ובחרו בעו"ס ענבל חרמוני לראשות איגוד העובדים הסוציאליים. חרמוני גברה על היו"ר המכהנת צפרא דוויק בפער גדול (62%). שיעור ההצבעה היה זהה לזה שנרשם בבחירות הקודמות (ינואר 2013), ועמד על 38.5%. העובדים הסוציאליים שבחרו ונבחרו מועסקים בגופים שונים במגזר הציבורי והפרטי: לשכות ומשרד הרווחה, מערכות הבריאות, הקליטה והביטחון, הביטוח הלאומי וכן עמותות וחברות פרטיות.

2018-02-06_210701

עו"ס ליאור קיי אבישי, מפעילי עתידינו, ביום הבחירות שנערךו באיגוד העובדים הסוציאליים. במרכז: כרזה  של ענבל חרמוני (צילום: עתדינו)

 

במקביל לבחירת היו"ר נבחרו גם 159 חברי הוועידה. 160 נציגים אלה הם נציגי מקומות העבודה והמגזרים הרבים של העובדים הסוציאליים ברחבי הארץ, ומתוכם ייבחרו בעתיד הקרוב בעלי התפקידים וחברי המוסדות העליונים של האיגוד.

 

מי את, ענבל חרמוני?

חרמוני, שהציגה קו לוחמני ובלתי-מתפשר לאורך כל הדרך, הייתה ראשת חטיבת העובדים בשירותים המופרטים באיגוד בין 2014 ל-2016 וממייסדי תנועת "עתידנו – למען עתיד העבודה הסוציאלית בישראל". תנועה זו חרטה על דגלה מאבק נחוש למען העובדות והעובדים הסוציאליים: למען שיפור בשכר, בתנאי ההעסקה הנלווים ובתדמית המקצוע. בכך, מסמן ניצחונה שינוי כיוון חד לגבי עתידה של העבודה הסוציאלית בפרט, והעבודה המאורגנת בכלל.

עם פרסום תוצאות הבחירות מסרה חרמוני: "צפויים לנו אתגרים רבים ועבודה קשה ומאומצת למען השגת שינוי יסודי בשכרנו, בתנאי עבודתנו ובמצבם של השירותים החברתיים בישראל בכלל. העובדות הסוציאליות צריכות וראויות להרוויח שכר הוגן, והשירותים החברתיים צריכים להיות מתוקצבים באופן הולם. כעת, זה אינו המצב. אנחנו נשנה זאת יחד ובנחישות. אני אפעל בשיתוף עם כל הצירים שנבחרו וקיבלו את אמון ציבור העובדים, עם בעלי התפקידים באיגוד, עם מוסדות ההסתדרות ועם כלל העובדים והעובדות הסוציאליות – עד להשגת אחרון היעדים שהצבנו".

 

ההסתדרות ותנועת "עתידנו"

"באתי בשביל המאבק, לא בשביל שום דבר אחר", אמרה חרמוני בשיחה עם עינת פישביין ("המקום הכי חם בגיהנום", 2.1). "ברגע שאכנס לתפקיד, אנחנו מתחילות להכין את השטח למאבק ממושך: שביתות, הפגנות, מיצגים, מחאות. כל מה שצריך. לא יהיה זה מאבק פסיבי. עובדים לא ישבו בבית; הם יהיו ברחובות".

דבריה כוונו, גם אם לא במפורש, להסתדרות, למנגנון ההסתדרותי וליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן עצמו. אף שניסנקורן  התקשר לברך  את חרמוני  לאחר  בחירתה, אין זה סוד כי חרמוני לא הייתה המועמדת המועדפת על המנגנון, ושלפעילי "עתידנו" ביקורת רבה על התנהלות ההסתדרות בעניין העובדים הסוציאליים. ליאור קיי אבישי, ראש חטיבת העובדים בשירותים המופרטים הנוכחי וממנהיגי תנועת "עתידנו", הסביר בשיחה עמי: "נכון שאנשי המנגנון העדיפו שצפרא תיבחר, אך גם ההסתדרות מבינה שיחסי הכוחות השתנו, וצריך לדעת לעבוד ביחד. אנשים חושבים שאנחנו ב'עתידנו' מתנגדים להסתדרות, וזה בהחלט לא נכון".

אחד הנושאים המרכזיים שעמדו על הפרק במערכת בחירות זו הם תוספות השכר ואופקי הקידום האפשריים. "לוח התפקוד", כפי שהוא מכונה, מגדיר את מתח הדרגות בכל תפקיד, ומאפשר בפועל רק שלוש דרגות. משמעות הדבר – בתוך ארבע שנים עובדת שאינה מתברגת בתפקיד ניהולי אינה זוכה בהעלאת שכר עד פרישתה.

אחד ההישגים המשמעותיים של הוועד הקודם וההסתדרות הוא צו ההרחבה, אך זה אינו מיושם במלואו ואינו בא לידי ביטוי בתלוש השכר. יישום הצו במלואו הוא אחד היעדים שסימנה חרמוני טרם בחירתה. בראיון ל"דבר ראשון" (23.1)  הסבירה חרמוני: "שבעת אחוזי התוספת המגיעים לבעלי תואר שני נבלעים בהשלמה לשכר מינימום. אנחנו עושות תואר שני וזה לא משנה בכלום את המשכורת. החטא הקדמון הוא טבלת השכר ולוח הדרגות. כל העובדות שלא מתקדמות למשרה ניהולית ממצות את תקרת השכר תוך ארבע שנים".

 

מבט לעתיד

אם כן, חרמוני סימנה ארבעה יעדים מרכזיים: ארגון 9,000 עובדים סוציאליים נוספים באיגוד, יישומו המלא של צו ההרחבה, שינוי "לוח הדרגות" כך שיתאפשר קידום לעובדות שלא קודמו לתפקיד ניהולי ועדכון טבלאות השכר שלא עלה מאז 1994. כבר עכשיו, כך מספרים עובדים רבים, חשים ברוחות של שינוי, ואף באופוריה מסוימת.

חרמוני לוחמת כבר שנים למען שוויון בזירות רבות, וזכייתה מסמלת שינוי של ממש בהובלת העבודה המאורגנת בישראל. ענבל חרמוני מייצגת קו לוחמני, אידיאולוגי, בלתי מתפשר, מחויב ועיקש. וכפי שהבטיחה טרם הבחירות, היא תאבק למען ציבור העובדים הסוציאליים, ובתוך כך גם עבור כולנו. על כן, ניצחונה צריך לשמח לא רק את העובדים הסוציאליים הנאבקים על מעמדם, אלא את כלל השכירים במשק הישראלי.

יוסף לאור

הרשימה עומדת להתפרסם בגיליון 'זו הדרך' הקרוב