עיתונאי רשת המקומונים של ידיעות שובתים זה 4 ימים; עיצומים בקופ"ח מאוחדת

עשרות מעיתונאי רשת המקומונים של קבוצת ידיעות אחרונות ידיעות תקשורת, שובתים מאז יום שני. כך מסר ארגון העיתונאים של ההסתדרות. ההנהלה מנסה לשבור את השביתה ומסרה כי המקומונים "יופצו מחר כרגיל", עם מעט ידיעות ובתוספת כתבות שהוכנו לשבועות האחרונים ולבסוף לא פורסמו.

2019-03-14_190802

קבוצת ידיעות אחרונות (צילום: ארגון העיתונאים)

העיתונאים פתחו במאבק נגד תכנית ההנהלה לפטר עובדים ברשת ללא התייעצות עם נציגות העובדים כמתחייב בהסכם הקיבוצי. אני שהוועד שלחו ביום ראשון האחרון הודעה לעובדים: "הנהלת ידיעות תקשורת פועלת לקדם פיטורים באופן חד צדדי אצלנו במקומונים, וזאת בזמן שהיא ממעטת לקיים איתנו ועם ארגון העיתונאים ישיבות משא ומתן ונוקטת סחבת מכוונת". עוד נכתב כי "כדי לצאת מהפלונטר, כבר לפני כמעט חודש הצענו להנהלה לחתום על הסכם ביניים, בדומה לזה שארגון העיתונאים חתם בידיעות אחרונות בשבוע שעבר. עם זאת, ההנהלה טרם התייחסה ברצינות להצעה שלנו. מאחר שהזמן פה משחק לרעתנו וכל יום שחולף רק מקרב את הפיטורים, אנו חשים כי אין מנוס אלא להפעיל את סכסוך העבודה שהכרזנו בהתאם לחוק ולהתחיל להשבית את המערכת. ההשבתה תתחיל החל ממחר בבוקר ומבחינתנו תימשך עד יום רביעי בלילה כך שאיש לא יעבוד על הגיליונות של השבוע הקרוב".

יצוין שארגון העיתונאים והוועד של ידיעות אחרונות, כלכליסט, ולאשה חתמו בתחילת החודש על הסכם קיבוצי המעניק לעובדים קרנות השתלמות, מסדיר תוכנית צמצומים ותקופת חסינות מפיטורים ומחזיר לעובדים את הכסף שנוכה ממשכורתם בעקבות העיצומים שנקטו. הצדדים הסכימו להמשיך במו"מ אינטנסיבי לחתימה על הסכם קיבוצי רחב.

כמו כן, העבודה בכל מרפאות השיניים של קופת חולים מאוחדת הופסקה אתמול, בעקבות צעדים ארגוניים שבהם נוקטים רופאי השיניים המועסקים בקופה. ברקע לעיצומים: סירובה של הנהלת הקופה לחתום על הסכם קיבוצי שמסדיר את זכויותיהם של רופאי השיניים.

יצוין כי מדיניות הסחבת שבה נוקטת הנהלת הקופה, בהקשר זה, מגיעה לאחר שכבר לפני כחודשיים, הצדדים הגיעו לנוסח מוסכם של ההסכם הקיבוצי בסיומו של הליך הידברות שנמשך למעלה משנה. בהתראה של שעות ספורות לפני טקס חתימת ההסכם, ההנהלה נסוגה בה מהסיכומים וביטלה באופן חד צדדי את מעמד החתימה, בטענה כי המנכ"לית החדשה צריכה ללמוד את עיקרי ההסכם. מאז, ממשיכה הנהלת הקופה לגרור רגליים ולהערים קשיים כדי להימנע מחתימת ההסכם הקיבוצי.

מוועד רופאי השיניים של קופת חולים מאוחדת נמסר כי: "במהלך השבוע האחרון עשינו מאמצים רבים מול ההנהלה על מנת לפתור את המשבר ולחתום על ההסכם הקיבוצי לאחר שההנהלה חזרה בה מההסכמות. חשוב להדגיש כי במהלך תקופה ארוכה של מו"מ וגם אחריה, העובדים הפגינו אורך רוח ואחריות יוצאת דופן כלפי המערכת. נדרשו מאיתנו ויתורים כואבים על מנת שנוכל להגיע להסכמות שההנהלה החליטה להשליך במחי יד. על אף הגמישות הרבה שגילה הוועד והרעיונות היצירתיים שהעלינו בפני ההנהלה במטרה לפתור את המשבר ולחתום על ההסכם הקיבוצי, נכון לשעה זו, לא חלה התקדמות משמעותית וההנהלה ממשיכה להתבצר בעמדותיה. עשינו הכול כדי להימנע מצעדים ארגוניים אך לצערנו הנהלת הקופה ניצלה את האחריות שהפגינו העובדים ולא הותירה לנו ברירה אחרת. אנו מקווים שהנהלת הקופה תחדל מהגישה המזלזלת שהיא מפגינה כלפי הרופאים ותפעל באופן מיידי על מנת למנוע את החרפת המשבר".