סרבנית הכיבוש עתליה בן-אבא נכלאה בפעם השלישית ונידונה ל-30 ימי מחבוש

עתליה בןאבא, בת 19 מירושלים, התייצבה ביום שלישי האחרון בלשכת הגיוס תל השומר והכריזה בפעם השלישית על סירובה להתגייס לצבא ובכך לקחת חלק בכיבוש השטחים ובדיכוי העם הפלסטיני, ובשל כך נשפטה היום ל– 30 ימי מחבוש. מחוץ לבקו"ם הפגינו חבריה, ביניהן סרבניות הכיבוש ששוחררו בשבועות האחרונים תמר אלון ותמר זאבי ששוחררו לאחר 4 חודשים בכלא הצבאי.

עד כה ריצתה בןאבא שתי תקופות כליאה, וסך הכל 50 ימי מחבוש בשל סירובה. בפעמיים הקודמות עתליה נשפטה יחד עם חברותיה הסרבניות אלון וזאבי. לאחר שתסתיים תקופת הכליאה הנוכחית, בןאבא צפויה להיקרא לחזור ולהתייצב בלשכת הגיוס ומתכוונת להמשיך ולעמוד על סירובה ולהצהיר כי היא מעוניינת לשרת בשירות אזרחי חלופי.

2017-04-20_213831

עתליה בן אבא, תמר זאבי ותמר אלון מפגינות מול הבקו"ם ביום שלישי האחרון (צילום: מסרבות)

בן אבא סיימה לאחרונה שנת שירות בשומר הצעיר בה הייתה חברה מכיתה ה'. עתליה כתבה לקראת כניסתה לכלא: "בכליאות הקודמות ניסיתי להיות כמה שיותר חיובית, ליהנות מנוף היפה של הכרמל, הזריחות, נדידת החסידות והמפגשים המעניינים עם הבנות. אבל להיות חיובית דורש המון אנרגיה, ואני לא יודעת אם עדיין יש בי את האנרגיה הזאת. למרות כל החששות האלה אני אחזור, אני אחזור כי זה חשוב. חשוב כי המאבק הזה הרבה יותר גדול ממני, מהפחדים שלי ומהמציאות האלימה של הכלא. גם אם הגדרות והתיל מנסים לשכנע אותי שאין דבר מעבר להם. המאבק הזה הוא למען מיליוני אנשים שחיים פה. למען סיום הכיבוש, הדיכוי והאלימות".

בן אבא הוסיפה כי: "ברגעים אלה, מעל לאלף אסירים פלסטינים פתחו בשביתת רעב כחלק ממאבק בלתי אלים למען שיפור תנאיהם, הפסקת המעצרים המנהליים ומחאה על הכיבוש הישראלי. ברצוני לתמוך בדרך הבלתי אלימה בה בחרו להשמיע את קולם, וכולי תקווה שאכן ישמע."

עתליה בןאבא מלווה במאבקה ע"י פעילות מסרבות רשת סרבנות פוליטית המחברת את כל מכתבי, יוזמות וקבוצות הסירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון הבוחרים שלא להתגייס לצבא הכיבוש, תוך מודעות להיררכיה המגדרית שמתבטאת בצבא ובחברה הישראלית ככלל.