סמוטריץ' רוצה לקדם את הפרטת נמל אשדוד וההסתדרות הסכימה

שר התחבורה ישראל כץ ושר התחבורה הנכנס בצלאל סמוטריץ' נפגשו אתמול (חמישי) עם יו"ר ההסתדרות ארנון ברדוד יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי וועדי העובדים בנמל אשדוד. לפי הודעת ההסתדרות, "הצדדים סיכמו את העקרונות על חידוש המו"מ בסוגיית נמל אשדוד, מתוך מטרה לסיים את הרפורמה ולהביא את חברת נמל אשדוד ועובדיה לחוף מבטחים".

2019-06-21_170300

סכסוך העבודה בנוגע לרפורמה בנמל אשדוד, הכוללת פיטורים נרחבים במקביל להקמת נמל מופרט שימוקם בסמוך אליו ויתחרה בו, מתנהל כבר כשש שנים. המשא ומתן בין המדינה, חברת נמל אשדוד וההסתדרות המייצגת את עובדי הנמל מתנהל סביב שלושה תחומים מרכזיים – הבטחת איתנותו הפיננסית של נמל אשדוד מול הנמל שיתחרה בו, התשתיות שיאפשרו לנמל להיות תחרותי, וסוגיית כח האדם – שמירת הביטחון התעסוקתי לעובדי הנמל, לצד פיטורי התייעלות ופיצויים לעובדים שיעזבו. בניגוד לנמל חיפה, בו הגיעו הצדדים להבנות בדבר הקמת נמל מופרט בסמוך אליו, בנמל אשדוד לא הושגה הסכמה והסכסוך נמשך עד היום.

כמו כן, במהלך השנים בהן מתנהל המאבק שללו בתי הדין לעבודה את זכותם של עובדי הנמל לשבות, בזמן שבניית הנמלים החדשים שבבעלות פרטית הולכת ומתקדמת. באפריל 2018 אישר לראשונה בית הדין הארצי לעבודה לעובדים לשבות, מה שחילץ את המו"מ מהמבוי הסתום בו היה מצוי. מאז התגלו קשיים נוספים שהובילו בנמל במאי אשתקד. לאחר מכן חזר בית הדין ואסר שוב על עובדי הנמל לממש את זכות השביתה.