מפקחים הבנייה הקפיאו את העיצומים: המו"מ יתנהל בפיקוח בית הדין

בית הדין הארצי לעבודה הפנה את מפקחי הבנייה למשא ומתן בפיקוחו. בדיון שהתקיים אתמול (שלישי) בבקשה לצו מניעה שהגיש המרכז לשלטון מקומי נגד העיצומים שנוקטים מפקחי הבנייה, הושג הסדר לסיום העיצומים בהסכמה תוך הפניית הצדדים למשא ומתן בפיקוח בית הדין.

2018-06-20_201743

המרכז לשלטון מקומי וההסתדרות הגיעו לסיכום, שלפיו הצעדים הארגוניים שננקטו יוקפאו לתקופת משא ומתן של כחודש ימים, והעובדים יחזרו לעבודה סדירה, זאת לאחר למעלה משלושה שבועות של עיצומים.

העיצומים ננקטו על ידי מאות מפקחי הבנייה ברחבי הארץ בעקבות תיקון שנעשה לאחרונה בחוק התכנון והבנייה אשר הרחיב את סמכויות המפקחים משמעותית, ובכלל זה הסמיך אותם לרשום קנסות עתק של עד מאות אלפי שקלים בהליך מנהלי וללא משפט, למבנים שבהם נמצאו חריגות בנייה ללא היתר. חששם העיקרי של המפקחים הוא לגילויי אלימות מצד עברייני הבנייה, סוגיה שלה לא ניתן עד כה מענה מצד משרד האוצר, האחראי על מערכת התכנון.

העיצומים הובילו לכך שבערים וישובים רבים ברחבי הארץ לא חתמו על היתרי אכלוס (טופס 4), לא הוציאו היתרי בנייה והמפקחים לא פעלו למניעת עבירות בנייה. העיצומים התקיימו בעשרות רשויות מקומיות, בהן ירושלים, חיפה, ראשון לציון, רמת גן והרצליה. בישובים שבהם היו עיצומים המפקחים הגיעו לעבודה המשרדית, אך לא יצאו לאתרי הבנייה.