מפגינים חסמו את דרכו ביד ושם של ראש ממשלת הונגריה הגזען ויקטור אורבן

עשרות מפגינים חסמו אתמול (חמישי) את שיירת המכוניות של ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, בעת ביקורו ביד ושם. המפגינים, ביניהם פעילות ופעילי אמנסטי ועמותת חמושים, מחו נגד עמדותיו הגזעניות האנטישמיות של אורבן, ונגד פעילותו נגד יהודים ופליטים בארצו.

2018-07-20_164338

חוסמים את דרכו של אורבן, אתמול, בירושלים (צילום: אמנסטי)

סמוך לשעה ארבע אחר הצהריים החל ביקרו של ראש ממשלת הונגריה. המפגינים החזיקו שלטים בעברית והונגרית עליהם נכתב ״לעולם לא עוד״ ו״לכל עריץ ויד ושם״. כששיירת המכוניות יצאה מהסיור במוזיאון ונסעה לטקס שתילת עץ בחורשת האומות, חסמו המפגינים את המכוניות תוך שהם צועקים ״בושה״. מאבטחי שב״כ ושוטרים פינו את הדרך לאחר מספר דקות, והמפגינים המשיכו למחות ולקרוא לעברו בזמן נטיעת העץ, שנערכה בחסות קק״ל.

פניה שפורסמה לקראת ההפגנה נאמר ש"ויקטור אורבן, ראש הממשלה ההונגרי, מוביל מתווה ליצירת 'דמוקרטיה בלתי ליברלית' כדבריו. רק השנה, אורבן החל בקמפיין השמצה אנטידמוקרטי נגד המליונר ג'ורג' סורוס, קמפיין אשר פדרציית יהודי הונגריה התחננה שיופסק משום שלתפישתה הוא מעודד אנטישמיות. ראשי הפרלמנט שלו השתתפו בטקסי הנצחה לנאצים מספר פעמים בעשור האחרון. מפלגתו אחראית להקמת אנדרטאות, ברחבי הונגריה, המנציחות סייעני נאצים, אנטישמים ופשיסטים ידועים. רק לפני שנה, הביע ויקטור אורבן דברי שבח על מנהיגותו של שליט הונגריה מיקלוש הורטי, אשר לו אחריות ישירה בהשמדת יהודי הונגריה."

ועוד: "הגיע הזמן להפסיק את מכירת הנשק הישראלי ושיתוף הפעולה הדיפלומטי עם רודנים, מבצעי פשעים נגד האנושות ואילי מלחמה. בשם עסקאות הנשק, ביקרו במוסד אדריכלי האפרטהייד בדרום אפריקה, מלחמות אזרחים בקניה ודרום סודן, הטבח בבורמה ובסרי לנקה, ועוד". יצוין שטרם ביקורו של אורבן ביד ויש, קבוצת פעילים פנו להנהלת יד ושם ודרשו למנוע את הביקור. פניהם הושבו ריקם.

יצוין שביום רביעי האחרון הגיש ח"כ דב חנין (חד"ש – הרשימה המשותפת) שאילת דחופה בעקבות ביקורו של אורבן בישראל. "בבוקר נתניהו עושה שימוש ציני בשואה, ובערב הוא מזמין מנהיגים אנטישמיים כאורחי כבוד לביקור ביד ושם. דמם של יהודי הונגריה זועק מהאדמה!", אמר ח"כ חנין במליאת הכנסת.

פנייתו של עו"ד איתי מק ופעילי זכויות אדם ליו"ר יד ושם:

https://adobe.ly/2Li2beB