מאות עובדי תכנית קרב הפגינו בתל אביב: 'השר בנט הורס את החינוך'

מאות עובדי הוראה המועסקים העסקה קבלנית בתכנית קרב הפגינו הבוקר (שני) מול משרד החינוך ברחוב השלושה בתל אביב, במחאה כנגד המכרז למפעיל חדש לתוכנית. 3,200 עובדי התוכנית גם השביתו היום את שעורי ההעשרה שהם מעבירים בבתי ספר. בהפגנה לקחו חלק גם פעילי חד"ש שבאו לתמוך במאבקם ובראשם יו"ר הסיעה בהסתדרות, דח'יל חאמד.

2019-02-25_200407

הפגנת מורי תוכנית קרב, הבוקר, מול משרד החינוך בתל אביב (צילום: התאגדות עובדי תכנית קרב)

השובתים מוחים נגד המכרז החדש שהוציא משרד החינוך להפעלת התוכנית ולהעסקתם יגרום לפיטורי מאות מהם, יפגע מאוד בתנאי ההעסקה של היתר, וכן באיכויות המקצועיות של התוכנית. המפגינים נשאו שלטים בהם נאמר: "בנט אל תיתן ידך להרס החינוך", ו"פגיעה בעובדים = פגיעה בתלמידים".

תוכנית קרב היא זרוע מופרטת של משרד החינוך, המפעילה זה 27 שנים שיעורי העשרה בבתי הספר ובגני הילדים, בתחומים שונים מאומנות ומוסיקה ועד מחשבים ורובוטיקה. התוכנית מתמקדת באזורי הפריפריה החברתית והסביבתית, פועלת ברחבי 118 רשויות ב-750 בתי ספר, ב-2,500 גנים, ובקרב 300 אלף ילדים. תקציב התוכנית עומד על 260 מיליון שקל.

הזכיינים הנוכחיים הם החברה למתנ"סים ועמותת "תפנית" בחינוך מיסודה של קרן רש"י, שזכו בשנת 2014 במכרז. הם מעסיקים מעל 3,000 מורים ומדריכים ועוד 200 עובדי מנהלה ותשתית. בתחילת ינואר התפרסם המכרז החדש לתוכנית וניתן להגיש אליו הצעות עד 12.3. המכרז כולל שורת שינויים שלטענת העובדים עלולים להביא לפיטורי 650 עובדים במטרה לחסוך 20 מיליון שקל.

בין היתר, תנאי המכרז מחייבים לקצץ דרמטית את היקף המשרה של 600 מדריכים מהלך שמשמעותו פיטורים בפועל. כן יפוטרו 50 מאנשי התשתיות הארגונית וחלק מהרכזים האזוריים. היבט בעייתי נוסף: המכרז אינו מבטיח את המשכיות תנאי העבודה ושמירת הוותק של העובדים, כך שהם יכולים למצוא את עצמם אצל מעסיק חדש ללא כל ותק. המכרז גם אינו מבטיח שהמעסיק החדש יכבד את ההסכם הקיבוצי שנחתם עם החברה למתנ"סים.

"אנשים שהשקיעו את כל החיים שלהם בתוכנית מושלכים לרחוב", אמר בהפגנה יו"ר ועד עובדי תוכנית קרב אורי ליברטי. "יום אחד מחרבים עליך את עולמך במכרז לא מקצועי ולא אנושי וגם הורסים את המבנה המקצועי של התוכנית". ליברטי ציין שלמרות פניות העובדים, המכרז הוצא ללא כל התייעצות איתם.