מאות מרצים באוניברסיטאות חתמו על עצומת תמיכה בשובתים במכללות

מאות מרצים באוניברסיטאות חתמו על עצומת תמיכה באנשי הסגל הבכיר במכללות השובתים זה 10 ימים. העצומה תשלח לראש הממשלה, בנימין נתניהו; לשר החינוך, נפתלי בנט ולשר האוצר, משה כחלון.

2018-10-29_193725

מרצים שובתים במכללת ספיר ליד שדרות (צילום: ארגון הסגל)

בעצומה נאמר "אנחנו חברי וחברות סגל בכיר וזוטר באוניברסיטאות בישראל מבקשים להביע תמיכה במאבק המקצועי והחברתי של מורינו ומורותינו, תלמידנו ותלמידותינו, ועמיתנו ועמיתותינו במכללות האקדמיות הציבוריות במדינת ישראל. הגיע הזמן להפנות את תשומת הלב במוסדות הלאומיים גם לאיכות ההוראה והמחקר במכללות, ולתת להם עדיפות גבוהה. איכות האקדמיה הישראלית אינה נגזרת רק מאיכות האוניברסיטאות. היא תלויה יותר ויותר גם באיכות המכללות. אין מכללות טובות ללא סגל אקדמי ומנהלי מצוין. אין סגל אקדמי ומנהלי מצוין בלי תנאים מצוינים. תנאי שכר, ביטחון תעסוקתי, השתתפות בניהול ותנאי שבתון ומחקר למתאימים ולמעוניינים. יתרה מזאת, סגל עצמאי ודעתני שמשתתף בניהול המכללה חיוני להצלחת המכללות".

עוד מוחים החותמים על "ההתנהלות כוחנית מצד חלק מהגורמים האחראים על ניהול המכללות. אנחנו חושבים שהתנהלות כוחנית כזאת היא גול עצמי מצד כל הנוגעים בדבר. תרבות ניהול דורסנית ברמת המכללות מתאפשרת רק בגלל הפגיעות התעסוקתית של חברי הסגל שם. פגיעות זו פוגעת במכללות ופוגעת באקדמיה הישראלית. אנחנו חושבים שלאקדמיה הלאומית למדעים, למל"ג ולות"ת צריכה להיות עמדה חד משמעית בנושא".

"אנחנו קוראים לממשלת ישראל להגדיל את מספר המשרות התקניות ולשפר את תנאי העבודה במכללות. ביטחון תעסוקתי והשקעה בעובדים משמעותה השקעה באיכות המכללות. אנחנו קוראים, ליו"ר ועד ראשי המכללות, פרופ' שלמה בידרמן, לכבד את מעמדה של המועצה המתאמת הנבחרת של הסגל האקדמי הבכיר ולחזור מיידית למו״מ לניסוח הסכם קיבוצי ארצי משותף לסגל הבכיר במכללות על בסיס מסמך העקרונות שנחתם על ידי כל הצדדים (המועצה המתאמת של הסגל הבכיר, ור״ם, ות״ת, אוצר). אנחנו קוראים לור"מ, ות"ת והאוצר, להמשיך במו"מ עם הפורום המתאם של סגל ההוראה/זוטר במכללות על בסיס של השוואת תנאים לעמיתי הוראה באוניברסיטאות".

העצומה מסתיימת במילים "אנחנו קוראים להפסיק לנסות שוב ושוב, בשיטת הפרד ומשול, לקדם מו"מ מקומי אצל הוועדים השונים של המכללות כאשר יש כתובת אחת ארצית לכל אחד מהסגלים שחותרת למו"מ או נמצאת במו"מ פעיל."

לנוסח המלא של העצומה:

https://www.atzuma.co.il/academiail2018