מאות הפגינו בקריית הממשלה בבאר שבע נגד צווי הריסה בכפרים הבלתי-מוכרים בנגב

מאות תושבים ערביםבדואים הפגינו הבוקר (שני) בקריית הממשלה בבארשבע. המחאה נערכה נגד מדיניות האפליה וההתעמרות של ממשלת הימין והיא התקיימה במסגרת צעדי המחאה של ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים בישראל. בין משתתפי ההפגנה: יו"ר ועדת המעקב, מוחמד ברכה וחברי כנסת של חד"ש ברשימה המשותפת יוסף ג'בארין ועופר כסיף.

ועדת המעקב החליטה לפתוח בצעדי מחאה בעקבות התכנית להרוס עשרות בתים של תושבים ערביםבדואים. מהוועדה נמסר כי "כוחות האכיפה שבו לשטח בכל הכוח וחילקו עשרות צווי הריסה בכפרים הבלתימוכרים תלעראד, אזערורה, אום בדון, סהל אבגאר, ואלעראקיב. לצערנו חוזרים לשגרה, חוזרים לשגרת הריסות".

חברי הכנסת יוסף ג'בארין ועופר כסיף, הבוקר, בהפגנה שנערכה בקריית הממשלה בבארשבע (צילום: זו הדרך)

ח"כ ג'בארין מסר: "לתושבים הערביםבדואים בנגב מגיע לחיות בכבוד ושוויון, בזמן שהמדינה ממשיכה לדבר אליהם בדחפורים. הפגנו מול קריית הממשלה בבארשבע נגד המדיניות הקבועה של גירוש, הפקעות, הריסות וצווי פינוי שהפכה שגרה ביישובי הנגב, וכן נגד תכנית ההפקעה של אדמות הכפר ח'רבת אלווטאן. יש לדרוש כן להכרה, לא לעקירה".

ח"כ כסיף הוסיף ש"הערביםבדואים בנגב לא הקימו ישובים על אדמות מדינה, זו המדינה שקמה על אדמותיהם. כבר שנים הממשלה רודפת אותם, הורסת את כפריהם ובתיהם ומגרשת אותם. גם היום עשרות אלפים חיים ללא מים זורמים וחשמל, ודרישתם היא הבסיסית והצודקת ביותר: חיים בשוויון ובכבוד בבתיהם על אדמותיהם". יצוין שח"כ כסיף ביקר אתמול בח'רבת אלווטאן ולדבריו "כמו בכל הנגב חיים שם ללא חשמל ומים זורמים, אזרחים סוג ד' במדינה גזענית. נמשיך להיאבק להסדרת כל היישובים הערביים בנגב. זו זכותם הבסיסית של האזרחים".

עוד בנושא, במאמר שפורסם בגיליון "זו הדרך" האחרון (עמ' 7):

http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2020/06/G25_2020.pdf