מאות אישים פרסמו עצומה ערב ראש השנה: מתנגדים למשטר הדיכוי בשטחים הכבושים

מאות אישים, רובם אנשי אקדמיה פרסמו הבוקר (ראשון), ערב ראש השנה, מודעה גדולה בעמוד השער של עיתון "הארץ", תחת הכותרת "התנגדות למשטר הדיכוי בשטחים הכבושים". בעצומה נאמר: "אנחנו, אזרחי ישראל ותושביה, פונים אל הציבור המחויב לערכי היסוד של ההומניזם בישראל לאשרר את מחויבותו לערכים אלה ולהתנגד בתוקף וללא פשרות להמשך הקיום של משטר הכפייה והדיכוי השורר בשטחים הפלסטינים שנכבשו ב-1967".

2018-09-09_162658

מחסום קלנדיה, 18 במאי 2018 (צילום: אקטיבסטילס)

כמו כן, "משטר הדיכוי הזה מקרין גם על אופי המשטר בישראל של גבולות 1967, אשר הופך למשטר אתנוקרטי/גזעני בוטה עם סממנים פשיסטים. ההידרדרות המוסרית של החברה הישראלית היא תוצאה של הפיכת מה שהוצג תחילה ככיבוש צבאי זמני למשטר של קבע, השולל זכויות פוליטיות ואזרחיות בסיסיות מרוב התושבים וממרר את חייהם".

המנשר מסתיים במילים "ההתנגדות למשטר הדיכוי האלים הזה היא צו מוסרי והכרח קיומי בשל הסכנות הכרוכות בהמשכו של משטר זה. התנגדות זאת אסור לה לעצור בגבולות הקולקטיב הישראלייהודי ובנורמות המיוחסות כביכול לקונצנזוס שלו. עמידה 'מחוץ למחנה' הינה לא רק הכרח משום שתוכן ה'קונצנזוס' הוא בלתי נסבל, אלא משום שמתן קדימות להשתייכות הלאומית על ההשתייכות האנושית כרוכה בהסכמה שבשתיקה עם דיכוי הפלסטינים.

בין החותמים הרבים על העצומה: פרופ' איתמר אבןזהר, פרופ' איריס אגמון, פרופ' ירון אזרחי, ד"ר יוסף אלגזי, פרופ' יונתן אנסון, פרופ' גילה בלס, פרופ ' אבנר בןעמוס, פרופ' חיים בןשחר, פרופ' צבי בנטואיץ, השגריר אילן ברוך, פרופ' עמירם גולדבלום, פרופ' עודד גולדרייך, פרופ' חיים גנז, ד"ר אפרים דוידי, ח"כ לשעבר יעל דיין, פרופ' אילון ועדיה, ח"כ לשעבר פרופ' נעמי חזן, המעצב וחתן פרס ישראל דוד טרטקובר, פרופ' עלי יסיף, פרופ' דן יעקובסון, פרופ' דוד לויפאור, המחזאי מוטי לרנר, פרופ' בן ציון מוניץ, ד"ר ענת מטר, פרופ' עאדל מנאע, מייסדת רופאים לזכויות אדם ד"ר רוחמה מרטון, הבמאי פרופ' גיאד נאמן, פרופ' יצחק (יאני) נבו, עו"ד מיכאל ספרד, פרופ' גדעון פרוידנטל, פרופ' משה צוקרמן, פרופ' משה צימרמן, פרופ' דנה רון, ד"ר דימיטרי שומסקי, פרופ' זאב שטרנהל, פרופ' דב שנער ופרופ' ישעיהו תדמור.

ניתן להצטרף לעצומה המקוונת עליה חתמו כ-700 אזרחים:

https://www.atzuma.co.il/no2apartheid